Nükleer EnerjiHaberler

Rusya’da Yüzen Çernobil ile Nükleer Konut Isıtması

Rusya "Yüzen Çernobil" ile nükleer konut ısıtmasına başladı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rusya nükleer konut ısıtmasını Sibirya’nın kuzeyindeki bir kasabada denemeye başladıklarını duyurdu. Şuan için konutlara nükleer ısıtmalı su sağlanıyor. Nükleer sıcak suyu sağlayan sistem Yüzen Çernobil olarak adlandırılıyor. Bazı bilim insanları sıcak su üretiminde doğal gaz veya kömür gibi kaynakların yerine nükleer enerjinin kullanılmasını daha çevreci olarak nitelendirse de çoğu bilim insanı da suya geçebilecek radyasyon miktarına dikkat çekti.

Nükleer konut ısıtması Arktik Okyanusu’nda bulunan bir büyük gemi (mavna) ile sağlanmaktadır. Bu ısı enerjisi Rusya’nın son yıllarda önemli nükleer icatları arasında gösterilen ilk yüzen nükleer enerji santrali olan Akademik Lomonosov’dan gelmektedir. Bu gemi çoğu Sivil Toplum Kuruluşları ve çevre kuruluşları tarafından Yüzen Çernobil olarak adlandırılmaktadır.

Rusya'da Yüzen Çernobil ile Nükleer Konut Isıtması

Rus devlet şirketi olan Rosatom tarafından geliştirilen bu sistem geminin nükleer fisyon tepkimesinin sonucu üretilen elektrikte açığa çıkan atık ısıyı kullanmaktadır.

Küresel Isınmaya Karşı İyi Bir Alternatif mi?

Nükleer enerji ile ısıtma sağlanması bazı uzmanlara göre ısınmada fosil yakıt kullanımını azaltacağından küresel ısınmaya karşı iyi bir alternatif olacağını düşünmektedirler. Öyle ki ABD, Çin ve Fransa’daki bazı firmalar da benzer reaktörler de inşa etmeyi planlamaktadırlar.

Rusya'da Yüzen Çernobil ile Nükleer Konut Isıtması

Sistrem ayrıca Pevek’te yer alan evlerin yanı sıra kasabada yer alan ortak hamamın da nükleer enerji ile ısınacağı belirtildi. Bu ısı aynı zamanda seraları ısıtmak veya endüstriyel amaçlar için de kullanılması amaçlanmaktadır.

MIT’de nükleer bilim ve mühendislik profesörü olan Jacopo Buongiorno, bu konu hakkında yaptığı açıklamada bu sistemin heyecan verici bir konu olduğunu ve karbon emisyonunun önlemek için harika bir yol olduğunu belirtti.

Tabi bazı uzmanlar da su ısıtmak için nükleer enerji kullanılmasını riskli buluyor ve olası yüksek miktarda radyasyon sızıntı ihtimalini dile getiriyorlar.

Norveçli bir çevre grubu olan Bellona’da araştırmacı Andrei Zolotkov ise bu sistemin bir nükleer teknoloji olduğunu ve her daim risklerine de hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kaynak
NTV

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu