EnerjiGüneş EnerjisiHaberler

Yeşil Çatı Güneş Panel Verimliliğini % 3,6 Arttırıyor

Ot ve bitkilerle kaplı yeşil çatı üzerine kurulan güneş enerji sistemi geleneksel çatı üzerine kurulan sistemden %3,6 daha verimli olduğu tespit edildi.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Avustralya Sidney’de, geleneksel çatıda yer alan güneş panel sistemi ile panellerin altına ot ve bitkiler döşenmiş yeşil çatı ile karşılaştırıldı. Yeşil çatıda kurulu olan güneş panellerin %3,63 daha verimli olduğu görüldü. Günlük 39 kWh enerji üretimi üretimiyle, bu çatı geleneksel çatıda yer alan güneş enerji sistemine göre %13 daha fazla elektrik üretimi sağlamıştır. Bitkilerin çatıda daha serin bir ortam oluşturması bu performans farkının ana nedenlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Sidney’in Barangaroo bölgesinde yan yana iki binanın çatısına iki ayrı fotovoltaik güneş enerji sistemi kuruldu ama en önemli fark çatılardan birinde güneş enerji sistemi ot ve bitkilerin bulunduğu bir zemin üzerine kuruldu Bu şekilde yeşil alana kurulan güneş enerji sistemiyle geleneksel çatıya kurulmuş sistem arasındaki verim ve performans farkı gözlemlendi. Yeşil çatı %13 daha fazla elektrik üretimi sağlayarak günlük toplam 39 kW elektrik üretimi sağladı. Geleneksel çatıya kurulan sistem ise günlük 33,93 kW elektrik üretti.

Sidney Belediyesi tarafından finanse edilen çalışma Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden Peter Irga tarafından yürütüldü.

Geleneksel ve yeşil çatı üzerine kurulan sistemler 8 ay boyunca incelendi ve geleneksel çatıdaki güneş enerji sistemi sekiz ay boyunca toplam 59,5 MWh elektrik üretirken, diğer çatı da 69 MWh üretim sağladı.

Binaların mimari benzerlikleri ve konumlarına rağmen kent yerleşiminden dolayı çatılarda oluşan güneş ışınımı farklılıkları, güneşin tepede olduğu saatler dışında meydana geliyor. Özellikle bu saatler dışında yeşil çatı daha yüksek performans göstererek genel olarak %3,6 daha verimli bir performans gösterdi. Bunu takiben 8 aylık proje takip süresi boyunca 2.595 $’lık perakende piyasa değerine tekabül eden 9,5 MWh ek yeşil elektrik üretti.

Yeşil çatının daha verimli olması, geleneksel betondan daha serin bir ortam sağlamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bilindiği üzere sıcaklığın yüksek olması fotovoltaik güneş panellerinde voltajın düşmesine ve dolayısıyla veriminin düşmesine sebep olmaktadır.

Çalışmayı yürüten ekip sadece iki çatının incelenmesine rağmen sonuçların oldukça önemli olduğunu vurguladılar.

Kaynak
Interesting Engineering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu