OtomotivEnerjiHaberler

Jaguar Land Rover, Hidrojenle Çalışan Yakıt Hücreli SUV’yi Test Edecek

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Jaguar Land Rover, 15 Haziran’da Land Rover Defender’ı temel alan hidrojenle çalışan yakıt hücreli lüks bir SUV geliştirdiğini duyurdu.

Prototip, arazi kabiliyeti ve yakıt tüketimi gibi temel özelliklerinin kontrol edileceği bu yılın sonlarında Birleşik Krallık’ta test edilecek. Ancak yakıt hücreli elektrikli aracı yollarda ne zaman görebileceğimize dair henüz bir bilgi paylaşılmadı.

FCEV konsepti, şirketin 2036 yılına kadar sıfır egzoz emisyonu ve 2039 yılına kadar tedarik zinciri, ürünleri ve operasyonlarında net sıfır karbon emisyonu elde etme hedefinin bir parçası olma niteliği taşıyor.

Yeni FCEV, Jaguar Land Rover’ın, uzun menzil, hızlı doldurma, çekme, düşük mesafe gibi şirketin müşterilerinin beklediği performans ve yeteneği sağlamak için bir hidrojen güç aktarma organının nasıl optimize edilebileceğini anlamalarına yardımcı olmaya çalışan Jaguar Land Rover’ın Zeus Projesi kapsamında yer alıyor.

Zeus Projesini sunmak ve FCEV prototipini hayata geçirmek için Jaguar Land Rover, Delta Motorsport, AVL, Marelli Automotive Systems ve  Birleşik Krallık Batarya Sanayileştirme Merkezi ile işbirliği yaptı.

Jaguar Land Rover, Hidrojenle Çalışan Yakıt Hücreli SUV'yi Test Edecek

Jaguar Land Rover Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Başkanı Ralph Clague, aracın tanımını yaparken “Hidrojenin, tüm ulaşım endüstrisinde geleceğin güç aktarma organı karışımında oynayacağı bir rolü olduğunu biliyoruz ve akülü elektrikli araçların yanı sıra hidrojen, Jaguar Land Rover’ın birinci sınıf motor yelpazesinin özel yetenekleri ve gereksinimleri için başka bir sıfır egzoz emisyonu çözümü sunuyor” ifadelerine yer verdi.

Şirketin duyurusunda belirtildiği gibi, FCEV’ler akülü elektrikli araçlara ücretsizdir ve bir elektrik motoruna güç sağlamak için hidrojenden elektrik üretir. Hidrojenle çalışan FCEV’ler tipik olarak hızlı yakıt ikmali, yüksek enerji yoğunluğu ve düşük sıcaklıklarda çok az menzil kaybı sağlar. Bunların tümü Land Rover’s Defender gibi daha büyük, daha uzun menzilli araçlar veya daha düşük ve daha yüksek sıcaklıklarda çalışan araçlar için iyi çalışır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu