HaberlerİnşaatMühendislik

Yüzer Havuz İki Binayı Birbirine Bağlıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birleşik Krallık, Londra’daki Embassy Gardens sakinleri artık, 35 m yükseklikteki iki bina arasındaki, 25 m uzunluğundaki ve 35 cm kalınlığındaki akrilik zeminli yüzer havuz içerisinde yüzebilir ve bu havuzun içinden doğrudan yere doğru bakabilirler.

Apartman sakinlerine kesinlikle heyecan verici bir deneyim yaşatacak olan ve iki binayı birbirine bağlayan bu yüzer havuz, dünyanın ilk yüksek katlı şeffaf yüzer havuzu unvanına da sahip oldu.

Gökyüzü Havuzu, Arup ve Eckersley O’Callaghan mühendis firmaları ve HAL Architects tarafından tasarlandı. Tepeden mükemmel bir manzara sunmasının yanı sıra, bu projenin arkasındaki mühendislik ve tasarım da oldukça takdire şayan.

Yüzer havuzu

Projenin havuza şeffaf bir taban inşa etmek istediği göz önüne alındığında, çoğu insan doğrudan cam malzeme kullanmayı düşünebilir. Ancak ekip bu proje için cam yerine akrilik kullandı çünkü; çok daha hafif, netliği çok daha iyi, kullanımı ve şekillendirmesi çok daha pratik. Projenin baş mühendisi olan Gardner, gökyüzü havuzunu tanıtırken bu tür bir projenin daha önce hiç yapılmadığından da bahsetti. 

Projenin dünyada bir ilke ev sahipliği yapmasının nedeni, 10 katlı iki yüksek binayı bir havuzla birleştirmenin ardında yatan karmaşık mühendisliktir. Aynı zamanda havuzun suyun ağırlığını ve her iki tarafında oluşan basınç miktarını da desteklemesi gerekiyor. Bir diğer önemli detay ise hesaba katılması gereken rüzgar faktörü. Üstelik yüksek binalar genellikle rüzgar yükü ve temel yerleşimi nedeniyle hareket edebilmekte ve bunu birbirinden ayrı yapabilmekteler. Bu nedenle, birbirinden bağımsız olarak hareket eden iki bina arasında bir bağlantı oluşturmak, dikkate alınması gereken en önemli işçilikti.

İki binayı birbirine bağlayan yüzer havuz konsepti

Reynolds Polymer CEO’su Declan McLaughlin, gökyüzü havuzundan bahsederken “Gökyüzü havuzundaki tasarım ve mühendislik, birçok kıtadan birçok insanı içeriyordu” sözlerini kullandı. ” Havuz, tasarım ve inşaat süresince aşılmaz gibi görünen zorluklarla karşılaştı ancak, organizasyonumuzun inancı ve mimari zekası yüzen bir havuzun ilham verici ikonik fikrini hayata geçirmek  için hepimize ilham verdi.”

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu