HavacılıkHaberler

Tek Kişilik Elektrikli Uçaklar Kullanıma Hazırlanıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kendi elektrikli uçağınızın (eVTOL) garajınızda sizi bir düğmeye basarak gitmek istediğiniz yere götürmek için beklediğini düşünün. Bu senaryo basit bir bilim kurgu filmi gibi görünebilir ama hava hareketliliği girişimi olan NeXt böyle bir araç yani yeni konsept elektrikli uçaklar üretmek için çalışmalara başladı!

NeXt web sitesinde yeni tasarımlarının tanımını yaparken “iFLY, güvenli, kullanışlı ve gezegen dostu ulaşım için oluşturulmuş tamamen yeni, tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş kişisel hava aracıdır” ifadesini kullanmış.

Herhangi birine hangi süper güce sahip olmak istediklerini sorarsanız, uçma yeteneğinin listenin en üstünde yer alması oldukça muhtemeldir. Şimdi ise iFLY, uçmayı herkes için basit ve güvenli hale getirerek yeni zirvelere taşıyor.

Mühendislik harikası iFLY teknolojisi, iOS veya Android mobil cihazınızdaki ekranı kullanarak bir hedef iniş sitesi seçmek için haritaya dokunduğunuz sezgisel bir mobil uygulama ile çalışıyor. Bu sayede cihazi pilot ihtiyacına gerek duymadan sizi istediğiniz yere kendi başına ulaştırabiliyor.

Bu nedenle NeXt, şu anda aracı pilot lisansı olmadan uçurabilmek için iFLY’yi FAA ile Güçlendirilmiş Ultralight olarak nitelendirme olasılığını araştırıyor. iFLY, pillerle çalışan sekiz pervane ve sekiz elektrik motoru kullanarak uçar. Bunun yanı sıra, konforlu bir yolcu bölmesi ile de donatılmıştır.

NeXt, elektrikli uçaklarını son derece güvenli olacak şekilde inşa etti. Araç en güvenli mesafeleri akıllı bir şekilde hesaplayabiliyor ve pil gücü yeterli değilse herhangi güvenli bir hedefe zamanından önce iniş yapıyor. Elektrikli uçakta ayrıca acil bir durumda otomatik olarak konuşlandırılan bir balistik paraşüt de bulunacak.

NeXt kısa bir süre önce iFLY için bir patent aldı, şimdi ise yatırımcısını arıyor. Oldukça başarılı olan bu yeni teknolojinin bir an önce hayatımıza girmesi için ekibe şans diliyoruz!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu