Uzay BilimleriHaberler

Devasa Uzay Balonu İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Şirketten yapılan basın açıklamasında, uzay turizmi şirketi olan Space Perspective’in 18 Haziran Cuma günü 108 bin 409 feet irtifaya ulaşan prototip stratosferik yolcu uzay balonunun ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdiği bildirildi.

Neptün 1 adı verilen uzay balonu prototipi, 6 saat .m 39 dakika sonra Meksika Körfezi’ne ulaşmadan önce Florida Kennedy Uzay Merkezi yakınlarındaki Space Coast Bölge Havaalanı’ndan 5:23’te EDT’de havalandı. İlk test, Neptün 1’in uzay turistleri için bir yolcu balonu olarak fizibilitesini değerlendirmek için kapsamlı bir test kampanyası başlatma niteliği taşımaktaydı.

Eş CEO ve kurucu Taber MacCallum basın açıklamasında, “Neptün 1’in bu test uçuşu, son derece sağlam olacak kapsamlı test uçuşu kampanyamızı başlatıyor, çünkü testleri pilotsuz gerçekleştirebilmemiz, Spaceship Neptune’u uzaya gitmek için son derece güvenli bir yol haline getiriyor.” dedi.

Devasa Uzay Balonu

Uzay Balonu ile İlk Ticari Uçuş 2024 Yılında

Her şey yolunda giderse, uzay balonu sonunda bir pilot tarafından uçurulacak ve altı saat boyunca sekiz yolcu taşıyacak. Bu kapsamda Space Perspective, 2023’teki ilk mürettebatlı uçuşunu ve 2024’teki ilk ticari uçuşunu hedefliyor.

Şimdilik, Space Perspective, son yıllarda başlanan uzay araçları yarışına uzay turistleri için daha ucuz ve daha güvenli bir seyahat yöntemi olarak stratosferik balonları test etmek için katılmışa benziyor. Örneğin rakibi olan Zero 2 Infinity, ‘Bloon’ balonuna binmenin yaklaşık 130.000 dolara mal olacağını belirtirken, Space Perspective, bir yolcu bileti için yaklaşık 125.000 $ ücret alarak biraz daha ucuza gitmeyi hedefliyor.

Uzay Balonu ile İlk Ticari Uçuş 2024 Yılında

Daha ucuz bir alternatif sunmanın yanı sıra, Space Perspective diğer şirketlerin roketlerini yörüngeye fırlatmak için gereken yanıcı roket yakıt içermediği için yöntemlerinin daha güvenli olduğunu da vurgulamaktadır.

İlk uçuş testi sırasında Space Perspective, Kuzey Florida Üniversitesi’nden bir ozon sensörü de dahil olmak üzere uzaya bir dizi bilim deneyi taşıdı değerli bir araştırma platformu olarak başarılarını iki katına çıkarabileceğini gösterdi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu