BilimHaberler

Araştırmalara Göre, Uzun Süreli COVID’in 200’den Fazla Semptomu Var!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tıp uzmanları, COVID-19’un yolumuza çıkardığı diğer her şeyle uğraşmanın yanı sıra, semptomların covid enfeksiyonundan sonra aylarca devam ettiği uzun süreli hastalığa neyin neden olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için çalışıyor.

Yeni bir çalışma, vücuttaki 10 farklı organda 203 farklı uzun COVID semptomu tanımlayarak, rahatsızlığın ne kadar yaygın ve çeşitli olduğunu, günlük yaşamın birçok farklı yönüne nasıl müdahale edebileceğini vurguladı.

Çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, daha fazla uzun süreli COVID vakasını yakalamak için ulusal tarama programlarının yanı sıra durumu tanımlamak için daha doğru klinik kılavuzlar çağrısında

56 ülkede toplam 3.762 kişinin sorgulandığı uluslararası çalışma, uzun zamandır hastalığı devam eden insanların, COVID-19’un normal zaman çizelgesinin çok ötesinde sorunlar yaşadığını kanıtlayan şimdiye kadarki en büyük ve en kapsamlı incelemedir.

En sık bildirilen semptomlar yorgunluk, egzersiz sonrası halsizlik ve bilişsel işlev bozukluğu veya ‘beyin sisi’ idi. Diğer semptomlar arasında görsel halüsinasyonlar, titreme, cinsel işlev bozukluğu, hafıza kaybı ve ishal gibi bir dizi fiziksel ve bilişsel sağlık sorunu da yer aldı.

Ortalama olarak, katılımcılar 9.1 organ sisteminde olmak üzere her biri 55.9 semptom bildirdi. Uzun süreli COVID yaşayan 3.762 katılımcıdan 2.454’ü en az altı aydır semptomları yaşadığını ifade etti. Katılımcıların yüzde 45,2’si sırf bu nedenle çalışma saatlerini azalttıklarını söylerken, yüzde 22,3’ü uzun dönemli COVID semptomları nedeniyle hiç çalışamadığını söyledi.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde “Yedinci ay itibariyle, pek çok hasta henüz iyileşmedi, önceki çalışma seviyelerine dönmedi ve önemli semptom yükü yaşamaya devam ediyor” diyor.

Resim yavaş yavaş netleşiyor olsa da uzun süreli COVID hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Semptomlar aşılamadan sonra kayboluyor gibi görünüyor, ancak bu sadece bazı hastalar için geçerli diyebiliriz. Araştırmalar ayrıca, kadınların uzun süreli COVID için daha büyük risk altında olduğunu gösteriyor.

COVID-19’a yakalanan yaklaşık 10 kişiden 1’inin pozitif test sonucundan 12 hafta sonra hala bazı semptomlardan muzdarip olduğu düşünülüyor. Pandeminin dünya çapındaki yayılımını göz önünde bulundurursak, potansiyel olarak milyonlarca insandan bahsediyoruz.

Araştırmacılar, COVID-19 ile mücadeleye devam eden daha fazla insanı inceleyebilmek için nörolojik ve nöropsikiyatrik semptomların yanı sıra mevcut kardiyovasküler ve solunum semptomlarını kapsayan testler de görmek istiyorlar.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu