Doğa ve ÇevreHaberler

2018 Bilim Fotoğrafçılığı Ödülünü Kazanan İyon Tuzağı İçindeki Tek Atom

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yalnız bir atom fotoğrafı bir bilim fotoğrafı yarışmasında en iyi ödülü kazandı.

Atomlar bilindiği gibi çok küçüktür ve maddenin yapı taşlarıdır. Aslında o kadar küçüktür ki, en güçlü mikroskoplarla bile olsa çıplak gözle görmek imkansızdır. En azından yakın zamana kadar böyle olduğu bilinirdi. Yakın zaman içerisinde çekilen bir fotoğrafta, elektrik alanı içerisinde yüzen bir atom görüntülendi ve bu atom herhangi bir mikroskop yardımı bile olmadan görebilmek için yeterli büyüklükteydi.

David Nadlinger tarafından çekilen ve bir iyon tuzağı içindeki tek atom başlıklı fotoğraf, 2018 yılı Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyinde Bilim Fotoğrafçılığı yarışmasını kazandı. Fotoğrafta, güçlü bir elektrik alanı içerisindeki tek bir stronsiyum atomu lazer ışığı yardımı ile aşırı enerji yüklenerek patlamaya maruz bırakılıp ışık yaymasına sebep olunuyor.

Atom

Fotoğrafta, atom görünür halde olmasına rağmen hala daha görmek yeterince kolay değil. Fotoğrafın merkezine çok yakından ve dikkatlice bakarsanız soluk mavi bir nokta görürsünüz. İşte bu soluk mavi nokta mavi-mor lazerle aydınlatılmış bir stronsiyum atomudur.

Burada kullanılan madde cihazı boyutu nedeniyle stronsiyum atomu kullanır. Stronsiyum atomu 38 protona sahiptir ve bu atomun çapı ise milimetrenin birkaç milyonda biridir. Normal şartlar altında bu atomu görebilmek için çok küçük bir boyuttur, ama madde cihazı atomu daha parlak hale getirmek için  farklı ve akıllıca bir yöntem kullanır.

Fotoğraftaki stronsiyum atomu, yüksek güce sahip lazer ışığına maruz bırakılır; bu da stronsiyum atomunun yörüngesinde bulunan elektronların aşırı enerjilenmesine sebep olur. Nadirde olsa enerji ile yüklenen bu elektronlar etrafa ışık yayarlar. Yeteri kadar enerjilenmiş olan elektronlar yeterli ışık yaydığında ise sıradan bir kamera ile bu atomu görüntülemek mümkündür.

Yine de, bu çıplak gözle atomu görebileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu fotoğraf uzun pozlama yöntemi ile çekilmiştir, bu nedenle madde cihazı olmadan lazer ışığı tek başına hiç bir işe yaramayacaktır ve soluk bir görüntü alınacaktır. Ancak atomların inanılmaz derecede küçük olduğunu hayal ettiğimizde bile bu fotoğrafa bakmak muhtemelen çıplak gözle en yakından görebileceğimizdir.

Tuna PÜSGÜL

1993 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli de tamamladıktan sonra 2010 yılında Karabük Üniversitesi Enerjisi Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2015 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'nin Londra şehrinde 8 aylık ingilizce eğitimi aldı. Şu anda Endüstriyel, Havalandırma ve İklimlendirme Filtreleri alanında kariyerini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu