Doğa ve ÇevreHaberler

Su Kıtlığı Global Bir Sorun Haline Geldi!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uzmanlar, değişen iklimler, kötü su yönetimi uygulamaları ve artan nüfus yoğunluklarının bir karışımıyla daha önce yaşamadığımız bir felaket yaşayacağımızı öne sürüyor: su kıtlığı yani kuraklık!

BM’nin Kuraklık 2021 Özel Raporu, dünyanın önemli noktalarında azalan yağış nedeniyle önümüzdeki yıllarda karşı karşıya kalacağımız riskleri detaylandırıyor ve kuraklığın arkasındaki etkenleri ve su kıtlığıyla başa çıkmak için aldığımız çeşitli önlemleri araştırıyor.

Küresel ısınmanın suyumuzu çok fazla etkiliyor olduğu gerçeği, dünyanın her yerindeki birçok kişinin uğraşmak zorunda kaldığı acı bir gerçektir.

Yazarlar raporda, ” İnsan kaynaklı iklim değişikliğiyle birlikte, kuraklık sıklığı ve şiddeti, dünyanın bazı bölgelerindeki su kıtlığını daha da arttırdı” açıklaması yaptı.

Son yirmi yılda dünya çapında en az 1,5 milyar insan kuraklıktan etkilendi ve bu durum, ülke ekonomilerine 124 milyar dolardan fazla maliyete neden oldu.

Su Kıtlığının Önemi

İronik olarak, şiddetli kuraklık denilince akla ilk olarak gelişmekte olan ülkeler geliyor. Yine de dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri, potansiyel olarak su kıtlığı riski taşıyan bir bölgede yaşıyor. Uzmanlar, bu yüzyılın sonunda, çoğu ülkenin bir şekilde kuraklıktan etkilenmesini beklediklerini açıkladı.

Tüm bunları bildiğimize göre, yani kuraklığın ne kadar yıkıcı olabileceğini bildiğimize ve çoğumuzun kuraklıklarla dolu bir gelecekle karşı karşıya olduğunu gördüğüne göre neden onu yönetmekte daha iyi değiliz?

Bir yanıt bulmak amacıyla, BM raporu, sık görülen su stresi dönemlerinden toplumda en çok kimlerin etkileneceğini vurgulamak için kuraklığın ‘yaşanmış deneyimlerini’ detaylandıran bir dizi vaka incelemesini bir araya getirdi.

Raporda, “Kuraklığı ele alan mevcut risk yönetim ve yönetişim mekanizmalarının yaklaşımları, kuraklık riskinin giderek artan sistemik doğası karşısında eziliyor” deniyor.

Yağmur yağdığında kimse bir sonraki kuraklığı düşünmek istemez, bu nedenle çoğu siyasi yaklaşımın proaktif değil reaktif olması şaşırtıcı değildir. Su kıtlığının ciddi bir küresel sorun olduğu göz önüne alındığında, asla ertelenmeden bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini görebiliriz. Önümüzdeki yıllarda olması beklenen su kıtlığı, hepimizi etkileyeceğe ve eğer şimdi bir şey yapılmazsa korkunç etkilere sahip olacağa benziyor.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu