Doğa ve ÇevreHaberlerOtomotiv

Uzaydan Bile Görülebilen Lastik Mezarlığı Yanıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

2019 yılında tüm dünyada 3 millyardan fazla araç lastiği üretildi ve standart bir araç lastiği ömrü boyunca yaklaşık ortalama 32180 km yol kat etmektedir. Normalde bir araç lastiği ömrünün sonuna geldiğinde geri dönüştürülmesi gerekmektedir. Fakat dünyada bazı bölgelerde bir lastik mezarlığında toplanmaktadır.

Bu lastik mezarlıklarından birisi de Kuwait City’nin Sulaibiya bölgesindedir. Her yıl bu bölgeye o kadar çok araç lastiği geliyor ki bu lastikler uzaydan bile gözükebiliyor.

Çeşitli raporlara göre burada 7 milyondan fazla ömrünün sonuna gelen araç lastiği bulunmaktadır. Tabi tüm bu lastikler Kuveyt’in değil. Komşu ülkelerde belirli bir ücret karşılığında lastiklerini buraya gönderiyorlar.

Bu Lastik Mezarlığının Çevreye Zararı

Bu atık lastikler, büyük hacimleri nedeniyle en sorunlu atık kaynaklarından biridir. Çünkü içerdiği ekolojik olarak tehlikeli bileşenler çevre için oldukça zararlı.

Kuveyt’in bu lastik mezarlığındaki bir yangın oldukça ciddi bir durumdur ve yıllar boyunca çok çeşitli yangınlar rapor edildi.

Lastik yangınlarını söndürmek oldukça zordur ve kauçuk bileşiklerinin parçalanmasından kaynaklanan karbon monoksit ve kükürt oksitler gibi toksik kimyasallar taşıyan çok fazla miktarda yoğun duman oluştururlar. Solunum rahatsızlıklarından kansere kadar bu maddelerin sağlık üzerinde kısa ve uzun vadeli etkileri olabilir.

Ayrıca, lastikler yanarken zamanla toprağa ve suya sızarak toprağı ve suyu kirleten ağır metalleri ve yağı serbest bırakır.

Örneğin bu yangın mezarlığında 2019 yılında yörüngeden bile görülebilen devasa bir yangın çıktı. KUNA’ya göre, yangın alanın 25.000 milyon metrekaresini tüketti ve tahminen bir milyon lastiğin yanmasına neden oldu. 29 Nisan 2021’de en son yangın bildirildi.

Lastikleri geri dönüştürecek üç fabrika inşa etme planları olmasına rağmen, bu yazı itibariyle herhangi bir gelişme bildirilmemiştir. Tabi bu yangınların daha çok atık lastiğe alan açmak için kasıtlı olarak çıkarıldığı da diğer iddialar arasında yer almaktadır.

Sizce bu yangınların hepsi kaza mı yoksa kasıtlı olarak mı çıkartılıyor?

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu