Doğa ve ÇevreSponsor

Hurdacılık ve Geri Dönüşümün Önemi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geri dönüşüm, çevremizin ve doğanın korunması açısından hayati bir öneme sahiptir. Hurdacılık ve geri dönüşüm ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde sizler için derledik.

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılık: atıl duruma geçen eşya ve malzemelerin tekrardan kullanılabilir hâle getirildiği sektördür. Bu sektör elemanlarına hurdacı, alınıp satılan metal, cam, plastik vb. gibi malzemelere ise hurda denir.

Hurdaların geri dönüştürülmesi günümüzde hem ekonomik olarak hem de doğal yaşam için bir zorunluluktur. Geri dönüştürülebilir atıklar, hava, su, kömür, petrol, doğal gaz ve minerallerden sonra yedinci doğal kaynak olarak tanımlanabilir.

Bu nedenle geri dönüşümün faydaları;

— Sınırlı enerji kaynaklarının korunması

İklim değişikliğini azaltmak

— Ekosistem ve doğal yaşamın korunması

— Ham madde talebinin azaltılması

— Enerji tasarrufu

— İstihdamın sağlanmasıdır.

Bu maddeler ise hurdacı firmaları ve çeşitli geri dönüşüm projeleri ile gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde hurda alım satımı yapan birçok firma bulunurken, yine birçok geri dönüşüm projesi mevcuttur. İster hurda satışı yaparak ister geri dönüşüm projelerinde bulunarak önemine değindiğimiz geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içerikte neler bulacaksınız?

  • Geri Dönüşümün Önemi Nedir? Veriler Işığında
  • Hurdacılığın Önemi Nedir? ( 6 Alt Başlık )
  • Hurdanızı Çöpe Atmak Yerine Hurdacıya Satın!

Geri Dönüşümün Önemi Nedir? (Bazı Veriler Işığında )

Yukarıda maddeler halinde belirtiğimiz gibi geri dönüşüm büyük derecede önemlidir. Ne kadar önemli olabilir ki? diyorsanız bu içeriği okumaya devam edin.

Geri dönüşüm oranları ülkelerin gelişmişliğine doğru orantılıdır diyebiliriz. Geri dönüşümün dünya üzerinde 2024 yılı itibariyle 377 milyar dolarlık bir hacme ulaşması beklenmektedir. Buna rağmen dünya üzerinde her yıl yaklaşık olarak 2.12 milyar ton atığın büyük bir kısmı toprağa karışmaktadır. Bu atık miktarı ise yaklaşık olarak, 4.5 milyar varil petrol eşdeğerinde bir enerji içermektedir.

Toprağa karışan bu atıklarda ki enerji miktarı ise ( geri dönüştürüldüğünde ) dünya elektrik üretiminin %10 ‘unu karşılayabilecek düzeydedir. Türkiye’de ise 1.5 milyar ₺ değerinde ki geri dönüştürülebilir atık çöpe atılmaktadır. Tamamen bir servet düzeyinde olan bu atıkların malesef ki yeterli geri dönüşümün olmamasından dolayı toprağa karışmaktadır.

Hurdacılığın Önemi Nedir?

Yukarıda ki veriler ışığında hurdacılık birçok hurdacı firması ve bireysel olarak icra edilen bir sektördür. Binlerce kişinin istihdam edildiği, binlerce kişinin geçimini sağladığı hurdacılık sektörünün gelişmesi sağladığı faydalar açısında önemlidir.

geri donusumun onemi Mühendistan
Hurdacılık ve Geri Dönüşümün Önemi 3

Her sektörde olduğu gibi İstanbul hurdacılık sektörünün de kalbi konumundadır. Nüfusun ve sanayinin gelişmişliği nedeniyle bölgede birçok hurdacı firmasının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Peki hurdacılık sektörünün bir başka deyişle geri dönüşümün faydaları nelerdir?

Sınırlı Enerji Kaynaklarının Korunması

Sosyal projeler ve hurdacılar tarafından toplanan atıl durumda ki malzemelerin geri dönüştürülmesi ile enerji kaynakları korunmuş olur. Sınırlı düzeyde olan bu kaynakların verimli tüketilmesi son derece önemlidir. Bir metalin geri dönüştürülmesi o metali kaynağından çıkarma göre son derece tasarrufludur.

Örneğin: Bu oran alüminyum için %95, bakır için %90 ve çelik için %56’ dır.

Yani geri dönüşüm ile hem daha az maliyetlerle ham madde ihtiyacı karşılanmış olur hem de doğal kaynaklar verimli kullanılmış olur.

Geri Dönüşüm ve Hurdacılık ile İklim Değişikliğinin Azaltılması

Geri dönüşümü sağlanan malzemelerin geri dönüştürülmesi ile iklim değişikliğine sebep olan sera gazı salınımı azaltılmış olur. Ham madde ihtiyacının doğal kaynaklardan sağlanması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu enerji ihtiyacının sonucu olarak ise daha fazla karbon emisyonu üretilir.

Fakat yukarıda belirtiğimiz gibi geri dönüşümü sağlanan malzemeler, kaynaklarından çıkarılmasına oranla %95’ lere varan bir enerji tasarrufu sağlar. Bu enerji tasarrufu sayesinde daha düşük miktarda karbon emisyonu üretilir. Buda feci iklim değişikliklerini önlememize yardımcı olur.

Ekosistem ve Doğal Yaşamın Korunması

Geri dönüşüm sadece biz insanlar için değil doğal yaşam içinde çok önemlidir. Ham madde ihtiyacı için kaynak arayışı sonucu doğal yaşamda tehdit edilmektedir. Ormanların kesilmesi, nehirlerin saptırılması, bölgesel vahşi yaşamın yok olması, doğal yapının bozulması buna örnektir. Bu olumsuzluklar ise beraberin de hava, su ve toprak kirliliğini de getirmektedir.

Ham Madde Talebinin Azaltılması

Geri dönüşüm ile ham madde ihtiyacı büyük oranda azaltılmış olur. Özellikle hurda metaller geri dönüştürüldüğünde yapısal özelliklerini kaybetmezler. Buda tekrar tekrar geri dönüştürülmeye imkan sağlamaktadır. Örneğin dünya çapında ki çelik kullanımının yaklaşık %40′ ı geri dönüştürülmüş çeliktir.

Enerji Tasarrufunun Sağlanması

Hurdacılar tarafından toplanan geri dönüştürülebilir malzemeler ise tam anlamıyla enerji tasarrufu sağlar. Örneğin bir tane alüminyum kutunun atılması, benzinle dolu aynı kutuya eşdeğer enerji israfına neden olabilir.

Yukarıda alüminyum için %95’ lik bir enerji tasarrufundan bahsetmiştik. Bu enerji tasarrufunu açarsak eğer ;

Bir ton geri dönüştürülmüş alüminyum, 14.000 kilowatt saat (Kwh) enerji, 40 varil yağ, 130.1, 152.32 milyon BTU enerji ve 10 metreküp depolama alanı tasarrufu sağlamaktadır.

İstihdamın Sağlanması

Dünya üzerinde ve ülkemizde milyonlarca kişinin geri dönüşüm yani hurdacılık ile geçimini sağladığını söyleyebiliriz. Ülkemizde binlerce kişiye ekmek kapısı olan hurdacılık sektörü ile belirli oranda istihdam sağlanmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 1.5 milyar ₺ değerinde atığın çöpe gittiğini söylemiştik. Çöpe giden bu değerin geri dönüştürülmesi ise hurdacılık sektörünün büyümesine katkı sağlayacaktır. Gelişen ve büyüyen her sektörde ise daha fazla istihdam ve daha fazla ekonomik kalkınma demektir.

Hurdanızı Çöpe Atmak Yerine Hurdacıya Satın!

Geri dönüşümün önemine göz attıktan sonra atıl duruma geçen malzemeleri kime, nasıl ve hangi fiyatlardan satacaksınız? Bu başlık altında bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle bir kez daha söylemekte fayda var. Ülkemizde geri dönüştürülebilir olan fakat çöpe atılan atığın değeri 1.5 milyar ₺’ dir. Değersiz olarak gördüğümüz herhangi metal eşya, plastik ürün veya camlar önemsiz gibi görünse de geri dönüştürülmesi herkes açısından faydalıdır.

İstanbul’da hurdacı olarak faaliyet gösteren büyük, küçük birçok firma bulunmaktadır. Keza diğer illerde de hemen hemen bir hurdacıya rastlamak mümkündür. Eğer İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız tüm hurdanızı Mertsan hurda ile iletişime geçerek satabilirsiniz. Sürümden kazanmayı tercih eden firma, yüksek hurda fiyatları teklif ederek tüketicileri geri dönüşüme davet ediyor.

Mertsan Hurda’ nın hizmet verdiği bölgeler ise;

  • İstanbul
  • Edirne
  • Çanakkale
  • Tekirdağ
  • Kırklareli’ dir.

Tüm bu bölgelerden, bakır hurdası, demir hurdası, alüminyum hurdası, kablo, akü, çelik vb. gibi değerli olan tüm metal eşyaları ve malzemeleri hurdacı telefonu aracılığıyla kolayca satabilirsiniz.. Bunun yanı sıra fabrika imalat artıkları için konteyner hizmeti, çelik çatı ve çelik konstrüksiyon sökümü gibi farklı hizmetlerde alabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu