Güneş EnerjisiHaberler

Güneş Kanalları Kaliforniya’da Yılda 238 Milyar Litre Su Tasarrufu Sağlayabilir

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Popular Science’ın bir raporuna göre, Kaliforniya su taşıyan yaklaşık 6.437 km’lik kanala sahip bir eyalet olduğundan, güneş paneli altyapısı inşa etmek için bol miktarda gayrimenkule ev sahipliği yapıyor. Yani oluşturulan bu güneş kanalları ile 238 milyar litre su tasarrufu sağlanabilir.

Asma kabloları kullanarak su yollarının üzerine panel yerleştirmenin de kanalların kendileri için şaşırtıcı derecede güçlü bir fayda sağladığı ortaya çıktı. California Merced Üniversitesi ve California Santa Cruz Üniversitesi’nden araştırmacılar, 27 milyondan fazla vatandaşa hayati su sağlayan dünyanın en büyük su sistemlerinden birini kullanarak eyalette bir “güneş kanalı” ağı inşa etmenin ekonomik uygulanabilirliğini değerlendirmek için simülasyonlar kullandılar. Nature’da yayınlanmakta olan yeni çalışmaları, Kaliforniya kanallarının güneş panelleri ile donatılmasına, içme suyu akışları ve yenilenebilir enerji çiftlikleri olarak ikiye katlanmasına yol açabilir. Dahası, araştırmalar bu gelişmenin kanalların muazzam miktarda su tasarrufu yapmasına yardımcı olacağını gösteriyor.

Güneş Kanalları ile Su Tasarrufu Ve Güneş Paneli Soğutma

Güneş Kanalları ile Su Tasarrufu Ve Güneş Paneli Soğutma

Elbette güneş panelleri tüm buharlaşmayı engelleyemez. Bununla birlikte, meydana gelen buharlaşma, güneş panellerini suyolunun üzerinde soğutmanın ek yararına sahip, bu da panellerin güneş ışığını elektriğe dönüştürmede daha verimli olmalarını sağlıyor. Bu tür döngüsel faydalar, genellikle kuraklığın vurduğu Kaliforniya eyaletinde geniş ölçekli bir güneş paneli kanalı projesi önerisini akıl almaz gibi gösterse de, hala bazı sorular var. Örneğin, araştırmacıların çalışması ne böyle bir ağın ne kadar enerji üreteceğini ne de bu kadar büyük bir altyapı inşa etmenin maliyetini hesaplayamıyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu