BilimHaberler

Stresten Beyazlayan Saçların Eski Haline Gelebildiği Bulundu!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Stres ve beyaz saç arasında bir bağlantı olduğunu her zaman biliyorduk. Hatta, farelerde yapılan ilk çalışmalar da bu bağlantıyı kanıtlamıştı. Ancak, şimdiye kadar, insanlarda kesin olarak gösterilmemişti.

Şimdi, Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’ndeki araştırmacılar sonunda psikolojik stresi insanlarda ilk kez beyaz saçlara bağlayan nicel kanıtlar sundular. Yine de endişelenmeye gerek yok! Araştırmacılar stresten beyazlayan saçların geri döndürülebilir olduğunu da buldular.

Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde davranışsal tıp alanında doçent olan Martin Picard, “‘Yaşlı’ beyaz tüylerin ‘genç’ pigmentli durumlarına geri dönmesini sağlayan mekanizmaları anlamak, genel olarak insan yaşlanmasının stresten nasıl etkilendiği hakkında yeni ipuçları verebilir” dedi.

“Verilerimiz, insan yaşlanmasının doğrusal, sabit bir biyolojik süreç olmadığını, ancak en azından kısmen durdurulabileceğini, hatta geçici olarak tersine çevrilebileceğini gösteren büyüyen bir kanıta katkıda bulunuyor.”

Stresten Beyazlayan Saçlar Nasıl Eski Haline Döndürülebilir?

Stresin saç kökleri üzerindeki etkisini izlemek için Picard ve ekibi, küçük insan kıllarının dilimlerinin son derece ayrıntılı görüntülerini yakalamak adına yeni bir yöntem tasarlamak zorunda kaldı. Yakaladıkları her dilimin milimetre genişliğinde yaklaşık 1/20’si, yaklaşık bir saatlik saç büyümesini temsil etti.

Stresten Beyazlayan Saçların Eski Haline Gelebildiği Bulundu!

Araştırmacılar, her haftanın stres seviyesini derecelendirdikleri bir stres günlüğü tutan 14 gönüllüyü izlediler. Araştırmacılar aslında bazı beyaz tüylerin doğal olarak orijinal renklerini nasıl geri kazandıklarını ölçebildiler, keşfedilen bu şey ise daha önce nicel olarak belgelenmiş bir bulguydu.

Picard, “Bir ağaç gövdesindeki halkalar, bir ağacın yaşamındaki geçmiş on yıllara ilişkin bilgileri nasıl barındırıyorsa, saçlarımız da biyolojik tarihimiz hakkında bilgi içeriyor” diye açıklıyor Picard ayrıca, “Kıllar hala folikül olarak derinin altındayken, stres hormonları ve zihnimizde ve vücudumuzda meydana gelen diğer şeyler etkisine maruz kalıyorlar.”

Araştırmacılar ayrıca bir gönüllünün sadece tatile çıkarak beş saç telini koyu renge döndürebildiğini ortaya çıkardı. Görünen o ki; saç stresten ağarıyor ama bu korkulacak bir durum değil, biraz rahatlama ile işler tersine dönebilir!

Çalışma 22 Haziran’da eLife’da yayınlandı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu