MakineHaberler

Basit Bir Yaylı Vida, Ses Yalıtımında Devrim Yaratabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hepimiz daha önce birçok kez etraftaki sesler yüzünden uyuyamamayı deneyimlemişizdir. Gerçekten de gürültü kirliliği büyük ölçüde rahatsız edici bir sorun olabilir ve bunun çözümü her zaman daha kalın duvarlar olarak düşünülmüştür. Ama ya çözüm duvarlara daha fazla sıva yapmak değil de basit bir yaylı vida ise?

Malmö Üniversitesi’ndeki bir araştırmacıya göre tek bir yaylı vida bizi gürültüden koruyabilir. Malzeme Bilimi ve Uygulamalı Matematik Bölümü’nde bulunan Håkan Wernersson, herhangi bir binanın algılanan ses seviyesini yarıya indirebilecek bir vida geliştirdi ve bu sadece apartman sakinleri için değil, inşaat işçileri için de harika bir haber.

Vidayı bir akustikçi ile iş birliği içinde geliştiren Wernersson yaptığı açıklamada, “Vidamızla alçıpanları doğrudan duvarlara monte edebilir, zemin alanını boşaltabiliriz. Bu sayede, bir metrekare zemin alanı binlerce dolar değerinde olabilir.” dedi.

Daha kalın duvarlar, daha kalın zeminler, ek yalıtım veya yapı elemanları her zaman pahalı akustik profiller gerektirmez. Görünen o ki; azaltılmış gürültü kirliliğinin tüm avantajlarını elde etmek için bina tasarımınızdaki sıradan vidaları bu özel vida ile değiştirmeniz yeterlidir.

Tasarlanan bu vida, titreşimlerin alçıpan içine iletimini sınırlayarak oldukça basit bir şekilde çalışır. İçine yerleştirilmiş bir yay ile ortada bölünen vida, ses dalgalarını kırar. Vidanın ucu kafa alçı levhayı yerinde tutar ve ses dalgalarının ilerlemesini önlemek için aralarındaki ince sağlam bir mekanik yapıya kurulur. Sonuç olarak, özel vida ile donatılmış bir odadaki insanlar gürültüyü daha az duyarlar. Wernersson, “Kurduğumuz dinamik, ses dalgalarının sönümlenerek azalmasına neden oluyor”, diye açıkladı.

Vida, İngiltere’deki Ses Araştırma Laboratuvarları’nda, Danimarka’daki Teknik Üniversitelerde ve İsveç AB Mekanik Rise Araştırma Enstitüleri’nde test edilmiştir. Ses laboratuvarlarındaki testler, vidanın kullanıldığı durumlarda sıradan bir alçıpan için dokuz desibellik bir ses azalması olduğunu gösteriyor. Bu, algılanan ses seviyesinin yarıya indirilmesi anlamına geliyor.

Devrim niteliğinde bir tasarım gibi gözükse de bu vida şimdilik hala deney aşamasında. Bu tasarımın mimarı Wernersson ise bu konuda, “Henüz pazara girmedi ve bu nedenle vidaların kullanıldığı daha fazla proje veya kurulum örneğine ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu