YazılımHaberler

ABD ve Müttefikleri, Çin’i Siber Saldırılara Sponsor Olmakla Suçladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Joe Biden liderliğindeki ABD yönetimi, müttefikleriyle birlikte Çin’i ülkelere yönelik siber saldırılara sponsor olmakla suçladı. Hareket, Microsoft’un bu yılın başlarında, Mart ayında Exchange sunucularının hacklenerek saldırıya uğramasından aylar sonra geldi. Reuters’in haberine göre bu, ülkelerin Çin’e ve siber casusluğu desteklemesine karşı koymak için bir dizi koordineli çabasının ilk adımı niteliğindeydi.

ABD’ye katılan Norveç, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya gibi ülkeler de Çin hükümetini siber suçluları korumak ve bunları dünyadaki hükümetlere ve özel kurumlara saldırılar düzenlemek için paravan olarak kullanmakla suçlayan açıklamalar yayınladı.

Koordineli çalışmalar, 2011 ve 2018 yılları arasında fikri mülkiyet ve gizli iş bilgileri elde etmek için dört Çin uyruklu kişinin bir bilgisayara izinsiz giriş suçlamasıyla bağlantılı olarak başladı. Sanıklardan üçü, özel bir şirket aracılığıyla faaliyet göstererek Çin hükümetinin rolünü karartmak için çalışan Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) yetkilileriydi. Dördüncü sanık ise, özel işvereninin yardımıyla kötü amaçlı yazılım yapmaktan ve yabancı bilgisayarlara sızmaktan sorumluydu.

Microsoft Exchange saldırısı, şirketin Exchange sunucularında çalışan uygulamalarındaki güvenlik açıklarından yararlandı. Microsoft bunları gidermek için düzeltme ekleri yayınlarken, en az altı bilgisayar korsanı grubu aynı sıralarda bu güvenlik açıklarını hedef alan koordineli saldırılar gösterdi. Microsoft ise, saldırıları Çin merkezli bir hacker grubu olan Hafnium’a bağlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından yayınlanan bir bildiride, Microsoft iddiası resmen doğrulandı ve Çinli MSS, kendi finansal kazançları için hem devlet destekli faaliyetler hem de siber suçlar yürüten bir hacker çetesini teşvik etmekle suçlandı.

ABD, yılın başında “SolarWinds” saldırılarındaki rolü nedeniyle Rusya’ya bir hayli katı yaptırımlar uygulamıştı. Şimdi ise çıkan haberler doğrultusunda Çin’e nasıl bir yaptırım uygulanacağı herkes tarafından merak edilen bir konu oldu.

Washington’daki Çin büyükelçiliğinin sözcüsü ise, ülkenin herhangi bir saldırıdaki rolünü reddetti ve iddiaları “sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu