EnerjiHaberlerYenilenebilir Enerji

Dünyanın İnşa Edilen İlk Açık Deniz Yeşil Hidrojen Santrali Fransız Kıyılarında Olacak!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Açık deniz hidrojen santralleri bol miktarda su kullanacak ve deniz, rüzgar türbinlerine bağlanacak.

Yapılan basın açıklamasına göre, açık deniz hidrojen santrali gelecek yıl Fransa açıklarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Floatgen adı verilen bir yüzen rüzgar türbininden elektrikle beslenecek olan santral, Fransa’nın Le Croisic kenti açıklarındaki SEM-REV gösteri sahasına kurulacak.

Faaliyete geçtiğinde, dünyanın ilk açık deniz yeşil hidrojen üretim tesisi olacak olan bu proje, yeşil hidrojen firması Lhyfe ve Fransız mühendislik okulu Centrale Nantes tarafından geliştiriliyor.

Centrale Nantes’ın basın açıklamasında, SEM-REV gösteri alanının “zorlu çevre koşullarına” sahip olduğundan ve aslında bunun açık deniz hidrojen üretim teknolojisini doğrulamak için ideal olduğundan söz ediliyor.

Lhyfe CEO’su ve kurucusu Matthieu Guesné, “Yenilenebilir hidrojenin açık deniz üretiminin ufukta beliren büyük hidrojen dağıtımı için mükemmel bir çözüm olduğuna ikna olduk. Gelişimimizde büyük adımlar atıyoruz ve dünyada açık deniz yenilenebilir hidrojen üretimi için bir çözüm dağıtan ilk şirket olmaya kararlıyız.” İfadelerini kullanarak proje hakkında heyecanını dile getirdi.

Hidrojen üretimi için elektroliz işlemi için gereken su, denizde sınırsız miktarda mevcut olduğundan ve yeni üretim tesisi açık deniz rüzgar türbinlerine bağlanabildiğinden, proje nihai endüstriyel ölçekli dağıtım için ölçekleme potansiyeline sahiptir.

Üretim tesisi 2022’de faaliyete geçecek ve bundan sonra bu sistem, 2024’te büyük ölçekli endüstriyel dağıtıma doğru ilerleyecek.

Açık deniz rüzgar türbinleri ve hidrojen teknolojileri, ülkelerin önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Özellikle, yeşil hidrojenli otomobiller, elektrikli araçların yanı sıra, gazlı içten yanmalı motorlara olan güvenimizi de büyük ölçüde azaltabilir.

Bununla birlikte, şimdiye kadar elektrifikasyonun hakim olduğu bir ortamda hidrojen araçlarının geçerliliği konusundaki tartışmalar devam ederken, Tesla CEO’su Elon Musk hidrojenli arabaları “otomobiller için şaşırtıcı derecede aptalca bir enerji depolama şekli” olarak etiketledi.

Musk’ın iddiasına rağmen, BMW de dahil olmak üzere diğer otomobil üreticileri hidrojen teknolojilerini destekliyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu