OtomotivElektrik

Tesla, Cybertruck Üretimini 2022 Yılına Kadar Erteledi

Tesla Cybertruck aracının üretimini mühendislik açısından bir takım engeller sebebiyle 2022 yılına erteledi. Tesla'nın CEO'su Elon Musk bu engellerin aşılamaması halinde aracın 1 milyon dolara mal olacağını belirtti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Electrek’in haberine göre, Tesla ilk ağır elektrikli aracı olan Cybertruck’ın üretimini 2022’ye kadar erteledi. Bu durum üretim sorunları çözülmeden önce birden fazla gecikme yaşayan Model 3’ün hikayesini anımsattı.

Mühendislik Yönünden Engellerin Aşılması Gerekiyor

Türünün ilk örneği olan Model 3 gibi Tesla da ağır araçlar kategorisinde Cybertruck’ın da türünün ilk örneği olduğunu bir kez daha söylenebilir. Elon Musk, Cybertruck’ın üretime sokulabilmesi için şirketin üstesinden gelmesi gereken mühendislik açısından birden fazla engelin tekrar tekrar altını çizdi. Batarya paketinin dış iskeletinden başlayarak ve hatta küresel pazarda oluşan çip yetersizliğini de biraz suçlayan Musk, aynı zamanda, uygun ölçekte üretilmediği takdirde Cybertruck’ın bir milyon dolara mal olacağını da söyledi.

Cybertruck’ın yapılandırma sayfasındaki bilgiye göre, şirket sorunların yıl sonuna kadar aşılma olasılığının düşük olduğundan üretimi sessizce 2022’ye itiyor.

Web sitesindeki bilgiye göre ayrıca bu değişikliğin Cybertruck’ın tüm çeşitleri için geçerli olduğunu bildirildi. Ocak ayının başlarında Engadget, Musk’ın 2021’de yalnızca bazı teslimatlar yapacağını ve 2022’de üretimin büyük bir kısmının gerçekleşeceğini bildirmişti. Ancak göründüğü gibi, Tesla bu takvim yılında Cybertruck’tan herhangi bir teslimat yapmayacak.

Tesla Teslimat Sorunlarıyla Karşı Karşıya

Musk’ın bir Tesla arabasının piyasaya sürülmesi sırasında büyük sözler verdiği ve üretim sorunları nedeniyle teslimat zaman çizelgelerinin düştüğü durumlarda uykusuz geceler geçirdiği biliniyor. Ancak bu sefer teslimat sorunlarıyla karşılaşan sadece yeni Cybertruck değil, Model S gibi diğer Tesla modellerinde de aynı sorun var.

Ancak gecikmelerle karşı karşıya kalan sadece Tesla değil. Amazon’un multi-milyon yatırımıyla desteklenen Rivian, elektrikli pikap R1T’nin teslimatlarına Haziran ayında başlayacaktı, ancak web sitelerinden yapılan açıklamaya göre teslimatlar Ocak 2022’de başlayacak. Her şey plana göre giderse, Hummer EV Edition 1 bu sonbaharda ABD’de satılan ilk tamamen elektrikli süper kamyon olabilir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu