YazılımTeknoloji

Render Nedir? Render Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Animasyonlar, video düzenleme, bilgisayar oyun grafikleri, özel video efektleri gibi uygulamaları en son hale getiren bir işlem olan render alma işlemini bu içeriğimizde sizlere açıkladık. Bu yazımızda Render nedir? Render ne demek? Render çeşitleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını buılacaksınız.

Render Nedir?

Render, iki boyutlu veya üç boyutlu resim, video, animasyon gibi modellemeleri ilgili bilgisayar yazılımlarından çıktı olarak üreten bir işlemdir. Render alma kelime öbeği İngilizce rendering kelimesinden türetilmiştir bir bu işleme tam Türkçe olarak sunuş , işlemek, derlemek de diyebiliriz.

Render, tasarım sahnesinde yer alan objelerin, ışıkların ve yansımaların birbirleri ile olan etkileşimi sonucu ortamda yayılan ışık kümelerinin hesaplanması işlemidir. Render motoru sahnede yer alan, objeleri, efektleri, ışık ve kaplamaları tespit eder ve hesaplamaya buna göre başlar. Mesela ışık kaynağının konumunu ve hangi tarafa ışın gönderip, nerede gölge oluşturabileceğini hesaplayarak tasarımı en son haline getirir.

Render alma işlemi genellikle, video düzenleme veya oluşturma, animasyon işlemlerinde, bilgisayar oyunlarında ve özel efekt uygulamalarında kullanılır. Render alma işlemi, yapılan projeye göre birçok bilgisayar yazılımında kullanılır. Bu işlem kullanılan yazılımların tasarım esnasında daha iyi performans vermesini sağladığından büyük bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Render Alma Neden Gereklidir?

Tasarım yaparken kullanılan program içerisinde her ne kadar gerekli ışık kaplamaları, renk, obje gibi seçenekler yer alsa da bunlar elde edilmek istenen son görüntüyü yansıtmaz. Render işlemi sonrası tasarımı yapılan görüntü son haline gelmiş olur. Render alma işlemi, tasarım ve efekt programlarında tasarım yapılırken ışık, obje ve renkler en yüksek kalite veya kaplamaya sahip değillerdir. Çünkü tasarım yaparken gerçek zamanlı olarak tasarım sahnelerinin işlenmesi ve oluşturulması birçok bilgisayarın kapasitesinin üstünde bir işlemdir. Bu sebepten tasarım son hale geldiğinde render işlemi yapılarak görüntü yüksek kalite ve kaplamalara sahip bir şekilde çıktı olarak elde edilir. Bu şekilde hem zamandan hem de bilgisayar maliyetinden tasarruf sağlar.

Render neden gereklidir 1 Mühendistan

Render Çeşitleri Nelerdir?

Render alma işlemi ikiye ayrılır: Ön İşleme ve Gerçek Zamanlı İşleme. Bu iki türün arasındaki en büyük fark ise hesaplama ve son görüntünün oluşturulmasındaki süre ve hızdır.

Gerçek Zamanlı İşleme (Real-Time Rendering)

Real-Time Rendering yani Gerçek Zamanlı İşleme, görüntülerin çok hızlı oluşturulduğu oyun ve interaktif grafik uygulamalarında kullanılır. Çünkü kullanıcı etkileşiminin yüksek olduğu video oyunları gibi ortamlarda gerçek zamanlı işleme gerekmektedir. Yüksek özellikli grafik kartlarının ve kod derleme hızı, real-time rendering işlemini geliştirmiştir.

Ön İşleme (Pre-Rendering)

Bu render çeşidi, sahnelerde hızın önemli olmadığı ortamlarda kullanılır ve bilgisayarın grafik kartı yerine çok merkezi çekirdek işleme üniteleri kullanılır. Pre-Rendering işlemi, daha çok görsel gerçekliğin ön planda olduğu, animasyon ve görsel efekt uygulamalarında kullanılır.

Bu render türleri için 3 farklı hesaplama tekniği kullanılır:

 • Tarama çizgisi (Scanline)
 • Işın izleme (Raytracing)
 • Işınsallık (Radiosity)
Mimarlık uygulamalarında render işlemi çok önemlidir.
Mimarlık uygulamalarında render işlemi çok önemlidir

Render Nasıl Alınır?

Render alma işlemini kullandığınız tasarım ve düzenleme programlarının içerisinde gömülü şekilde yer alan render motorları gerçekleştirir. Tasarım veya düzenleme işlemi bittikten sonra bu programlarda içeriğinizi dışa aktar seçeneğiyle render alabilirsiniz.

Render alma işlemini yapan programlar çoğunlukla güçlü render motorlarını kullanırlar ve bu motorlar da çeşitli şirketler tarafından üretilir. Render motorundaki en temel amaç tasarımları gerçek dünya görüntüsüne yakın yüksek kalitede oluşturmaktır. Görüntü kalitesi ne kadar yükselirse, render işlemi de o kadar uzun sürer. Bu sebepten render işlemi için yüksek özelliklere sahip bilgisayarlar kullanılmalıdır.

Render motoru bulunan bazı tasarım, animasyon, efekt ve video animasyon programları şunlardır:

 • Camtasia
 • Photoshop
 • Adobe After Effect
 • 3ds Max
 • Adobe Premiere Pro
 • Adobe Illustrator
 • SketchUp
 • Corona
 • Vray

Tabi bu listede olabilecek daha birçok program mevcut. Kısaca render alma işlemi, video animasyon, özel efekt, video ve fotoğraf düzenleme gibi işlemleri yapan tüm programlarda kullanılır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu