Uzay BilimleriHaberler

Bilim Adamları Venüs’te Yaşamın Muhtemel Olmadığını Söylediler!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bilim adamları güneş sistemimizdeki gezegenlerin göreceli su mevcudiyetini analiz ettiler, iyi ve kötü haberler var!

Önce kötü haber; Venüs o kadar su sıkıntısı çekiyor ki, Dünya’daki mikropların en kuraklığa dayanıklı olanlarının bile atmosferinde hayatta kalma şansı olmayacak. İyi haber ise, Nature Astronomy dergisinde yayınlanan bir çalışma, bulutlarının su içeriği göz önüne alındığında Jüpiter’de mikrobiyal yaşam bulmak için hala umut olduğunu gösteriyor.

Bulgular tam da bilim camiasının Venüs’te yaşam bulma ihtimali konusunda heyecanlandığı bir zamanda ortaya çıktı. 2020’de araştırmacılar, Dünya’daki yaşamla ilişkili bir bileşik olan Venüs’ün bulutlarında büyük miktarda fosfin molekülü tespit etmişti, bu da bilim insanlarını oldukça heyecanlandıran bir gelişmeydi.  O zamanki NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Twitter’da keşfin “Dünya dışındaki yaşam için vakanın inşasında şimdiye kadarki en önemli gelişme olduğunu belirtmişti.

Bunlara ek olarak, daha geçen ay NASA, gezegene yaptığı son görevden 30 yıl sonra en yakın gezegen komşumuz Venüs’ü incelemek için iki ayrı görev göndereceğini açıkladı.

Venüs’te Yaşam Şansı Sıfıra Yaklaştı

Ne yazık ki, Venüs bulutlarının arasından uçan sondalardan elde edilen verileri analiz eden yeni çalışma, gezegenin göreceli su mevcudiyetinin büyük olasılıkla gezegende yaşamın var olması için çok büyük bir engel olduğunu gösteriyor.

“Bu bulutlardaki su moleküllerinin etkili konsantrasyonuna baktığımızda, en dayanıklı Dünya organizmalarının bile hayatta kalamayacak kadar düşük olduğunu gördük.” İngiltere’nin Belfast kentindeki Queen’s Üniversitesi’nde mikrobiyolog olan ve makalenin başyazarı John Hallsworth, Perşembe günü Space.com aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Bu kısaltılamaz bir mesafe.”

Makalenin başyazarı John Hallsworth, Perşembe günü Space.com aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında, su moleküllerinin etkili konsantrasyonuna baktıklarında en dayanıklı Dünya organizmalarının bile hayatta kalamayacak kadar düşük olduğunu gördüklerinden bahsetti. Mikroorganizmaların nemlendirilmeden basitçe “çoğalamayacağını” ve Venüs’ün düşük su mevcudiyetinin gezegende yaşam bulma şansının neredeyse sıfır olduğunu söyleyerek sözlerine devam etti.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu