TeknolojiUzay Bilimleri

Robonot Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Robotlar günümüzde birçok alanda insanlığa büyük fayda sağlamaktadır. Bu alanlardan kuşkusuz uzay endüstrisinde robotların kullanımı oldukça yaygındır. Bu yazımızda ise NASA’nın Robonot isimli robotunu sizler için derledik.

Robonot Nedir?

Robonot, uzayda astronotlara yardım etmek amacıyla insansı bir şekilde NASA tarafından oluşturulan bir robottur. Bu robotlar uluslararası uzay istasyonunda sürekli olarak yer almaktadır.

Robonotlar Ne Yapabilir?

NASA bu proje üzerinde çalışmaya 1996 yılında başladı. En yeni modeli Robonot 2 ya da R2 olarak adlandırılır. Robot baş,gövde, kol ve ellerden oluşmaktadır. Bu robotun bacak ve ayak kısmı bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise, bilindiği üzere uzay istasyonunda yer çekimi sıfırdır. Astronotlar bile istasyon içerisinde yürüyerek hareket edemez süzülürler. Bu yüzden Robonotlar vücutlarının alt kısımlarından çeşitli araçlara monte edilebilir. Gerek sıfır yer çekiminde sabitleme amacıyla gerekse de başka işleri yerine getirmek için vücutlarının alt kısmı kullanılır. Robotun gövdesinin alt kısmı farklı tekerlikli araçlara da monte edilebilir. Bu da robotun yer çekimi olan bir yerde kolaylıkla hareket etmesine olanak sağlar. Robot tekerlikli bir araca monte edilerek hareketi test edilmiştir.

Robonot Tekerlikli Bir Araç Üzerinde
Robonot Tekerlikli Bir Araç Üzerinde

Bu uzay robotunun başında bir kamera bulunur. Bu kamera insan gözü gibi çalışır. Eller insan eli gibi hareket eder. Parmakları çok hassas olarak hareket eder bu yüzden robot birçok şeyi yapabilme özelliğine sahiptir.  Astronotların kullandığı aletlerin aynısını bile kullanabilmektedir.

Robonot Nasıl Çalışır?

Robonot iki yolla çalışır. İnsanlar bu robota yapması için basit işler verebilir. Robonotun bilgisayarı verilen emri doğrudan alır, işler ve işi nasıl yapacağını anlar. Bu robotlar ayrıca uzaktan kontrol edilebilir. Kişi elektronik bir set kullanarak robotun gördüğü şeyleri kamerası vasıtasıyla görüp takip edebilir komut vererek robotu yönlendirebilir.

Robonot Uzay İstasyonunda Ne Yapacak? 

STS-133 uzay mekiği bu robotu uzay istasyoununa götürmüştür. NASA R2’nin nasıl çalıştığını bu sayede test etmiş olacak. Eğer R2 iyi bir performans gösterirse uzayda çalışmaya devam edecek. O zaman bu robota yapması için daha fazla görev verilebilir.

Telefon Kullanımı
Telefon Kullanımı

Gelecekte Robonotu Ne Bekliyor?

NASA Robonotu kullanan tek kurum değil. General Motors, daha güvenli araçlar yapmak için Robonotun vereceği fikirleri kullanmak istiyor. GM ayrıca bu robotu  araçlarının yapımı için kullanmak istiyor. Robonot birgün uzay istasyonu dışında da test edilebilir. Bunun gibi bir robot belki bir gün başka bir dünyaya bile gidebilir.

Kaynak: NASA

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu