Teknoloji

SAR Değeri Nedir? SAR Değeri En Yüksek Telefonlar

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İnsan vücuduna uzun zamanda zarar veren birçok teknolojik cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların zararları yavaş olmasına rağmen etkileri son derece büyüktür. Bu yazımızda günümüzde akıllı telefonlarla birlikte duyduğumuz SAR değeri ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

SAR değeri insan sağlığına cep telefonları aracılığıyla zarar vermektedir. Cep telefonundan önce de bu radyoaktif akımın vücuda zarar verdiği bilinmekteydi. Ancak, cep telefonu kullanımının bu etkiyi hızlandırdığı ise bilimsel araştırmalara dayanıyor.

SAR Değeri Bilimsel Açıklaması

SAR değeri için bilimsel olarak radyasyon yayımı demek mümkündür. SAR değerinin yabancı açılımı Specific Absorption Rate iken Türkçede ise Spesifik Soğurma Oranı olarak açıklanmıştır. Bu değer bir cihazın sahip olduğu radyasyon miktarını açıklayan terimdir. Bir cihazda bulunan SAR değeri, insanın vücuduna yaymış olduğu radyasyon miktarını ifade etmektedir.

Sar Değeri Nasıl Ortaya Çıktı?

Sar değeri eski yıllarda fazla bilinmeyen bir terimken, Çin malı telefonların ülkemize girişiyle sıkça sorgulanan bir konu haline geldi. Çin malı ürünlerin hepsinde bulunan zararlı içerikler, Çin üretimi olan akıllı telefonlarda da SAR değeriyle karşımıza çıkıyor. İnsanlar SAR değeri kaç olmalı sorusunu sıklıkla sorarken, bu değerin zararlarını da araştırmaya devam ediyor. SAR değerinin araştırılması çok yönlü olarak değerlendirilirken, araştırmaların telefon kullanıcılarını hangi derecede etkileyeceği de merak konusu oluyor.

SAR Değerinin Zararları

SAR Değerinin Kısa Vadede Verdiği Zararlar Nelerdir?

Sar değerinin insan vücuduna kısa ve uzun vadede verdiği birtakım zararlar bulunmaktadır. Kısa vadede verdiği zararların etki etmesi kişinin yarım saat kulağında telefonu tutarak görüşme yapmasıyla başlıyor. Yani bir kişi telefonla çok görüşme yapıyorsa ve çok fazla kullanıyorsa bu durum kişinin sar değerinden etkilenmesini sağlıyor.

1.6W/Kg SAR değerine sahip olan bir cihazla yarım saat telefon görüşmesi yapmanız durumunda;

 • Görüş açısında daralma,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • İşitme sorunları,
 • Kulak çınlaması,
 • Sosyal çevreye adapte olamama,
 • Dikkat dağınıklığı,
 • Kalpte ritim bozukluğu gibi etkiler vücudunuzda yaşanabiliyor.

SAR Değerinin Uzun Vadede Verdiği Zararlar Nelerdir?

Son yıllarda akıllı telefon kullanımı neredeyse bir ihtiyaç haline geldi. Bu sebeple telefon kullanmama gibi bir seçenek düşünülemiyor. Bu nedenle kişilerin uzun vadede sar değeri zararları nelerdir araştırmalarında kanser riski göze çarpıyor.

Yüksek SAR değerine sahip olan akıllı telefonlar uzun vadede;

 • Lenfoma,
 • Cilt kanseri,
 • Beyin kanseri gibi hayati öneme haiz hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Bu nedenle 1W/Kg’ın altında sar değerine sahip olan telefonları kullanmak doğru olacaktır.

Sar Değerinin Zararlarından Korunma Yöntemleri

Toplum içinde en çok kullanılan dijital cihazın akıllı cep telefonları olması sebebiyle, sar değerinin etkilerini en aşağı çekecek tedbirleri araştırmak önem kazanıyor. Vücuda yayılım gösteren bu değerin etkisinden kurtulmak için cep telefonlarını en azami şekilde kullanmak yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra bu etkilerden kurtulmak ya da azaltmak için;

 • Telefon görüşmelerinde kulaklık kullanmak,
 • Telefon görüşmelerinde hoparlörü açmak,
 • Telefonla görüşürken telefonu kulağa yapıştırmamak,
 • Telefonu kalp seviyesine yakın alanlara temas ettirmemek,
 • Yatak odasında uyurken telefonu başka bir odada bırakmak,
 • Yastık altına telefon koymamak

Yukarıda belirtilen maddeler doğru telefon kullanım şekillerini oluşturmaktadır. Yüksek SAR değerine sahip olan bir telefonu 10 yıl süreyle sürekli kullanmak hayatı tehdit eden sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle sar değerlerini kontrol edebildiğiniz cihazları kullanmanız oldukça önemlidir.

SAR Değeri Kaç Olmalı 2019?

ABD Sar değerini 1 gramlık doku başına düşen değer olarak ölçmektedir. Birimi ise W/kg’dır. Amerika Federal İletişim Komisyonu cep telefonlarında izin verilen SAR değerini maksimum 1,6 W/kg olarak belirlemiştir.

Avrupa ise SAR değerini 10 gram doku başına düşen değer olarak ölçmektedir. Avrupa ise cep telefonlarının satışı için izin verilen maksimum SAR değerini 2 W/kg olarak belirlemiştir.

Telefon SAR Değerleri 2019

ABD ve Avrupa standartlarına bağlı olarak her yıl en yüksek ve en düşük telefon SAR değerleri açıklanıyor. Aşağıdaki görsellerde popüler telefonların SAR değerlerini görebilirsiniz.

SAR Değeri En Yüksek Telefonlar 2019

Aşağıdaki görselde 2019 yılı SAR değeri en yüksek telefonlar gösterilmektedir.

2019 yılı SAR değeri en yüksek telefonlar
2019 Yılı En Yüksek SAR Değerine Sahip Telefonlar

SAR Değeri En Az Olan Telefonlar 2019

2019 yılı en düşük SAR değerine sahip olan telefonları aşağıdaki görselde listelenmiştir.

2019 yılı SAR değerine en düşük olan telefonlar
2019 Yılı En Düşük SAR Değerine Sahip Telefonlar

SAR değeri telefon alırken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir parametredir. Ancak yine de düşük SAR değerine sahip bir telefonunuz olsa da, telefon ile geçirdiğiniz zamanı azaltın. Telefon görüşmelerinizi kablolu kulaklıklar veya hoparlörle gerçekleştiriniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu