RobotikHaberler

SpaceBok Robotu Uzayda Dengeleri Değiştirebilir!

Şubat ayında inen Perseverance Rover'a kadar Mars'a inen her gezen robotun tek bir ortak noktası vardı: Her birinin tekerleği olması.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Wired tarafından hazırlanan bir raporda, İsviçre’deki ETH Zürih ve Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından inşa edilen, SpaceBok’un küçük bir tekerleksiz robot olduğu belirtiliyor. Robot aslında Astronotların Apollo inişleri sırasında yaptığı gibi Ay yüzeyine sıçramak ve bağlanmak için tasarlandı, bu yönüyle de alışılmış tüm uzay robotlarından ayrılıyor.

Ekip, şimdilerde robotun diğer gezegenlere göre daha tehlikeli bir yüzeyi olan Mars’a inişini kolaylaştırmak için geliştirmeler yapıyor. Bu kapsamda, robotun daha istikrarlı yürüyüşlere sahip olması hedefleniyor. Ekip, daha fazla stabilite için farklı küçük, toynak benzeri ayakları ve kramponlu düz, yuvarlak ayakları test etti.

Mars’taki araştırmaların çoğu kraterler etrafında dönerken, Mars Perseverance, bir zamanlar yaşanabilir bir nehir vadisi olabileceği nedeniyle Jezero kraterine indi. Bunun için SpaceBok’un arkasındaki ekip, robotlarını Mars’ı simüle adına için kayalarla dolu büyük bir eğik kum havuzu üzerinde eğitti.

SpaceBok Uzay Keşif Robotlarını İlerletiyor

Tekerlekli robotların daha istikrarlı olmasına ve bu nedenle dünya dışı keşifler için tercih edilmiş olmasına rağmen, yuvarlanan ve sürünen robotlar, onların ulaşamadığı alanlara ulaşma potansiyeline sahiptir.

Yeni tasarımı olan robotları anlatırken SpaceBok ekibi, makinelerinin simüle edilmiş bir Mars eğimine düşmeden verimli bir şekilde tırmanabildiğini ve bunun büyük bir adım olduğunu anlattı. Bu kapsamda araştırmacılar, bulgularının “Mars’taki dik topografyaya erişmek için güvenli ve enerji tasarruflu küresel yol planlama stratejileri” için yeni yollar sunduğunu yazdılar.

Uzmanlar ise, SpaceBok’un robotunun 25 derecelik bir eğimde istikrarlı bir şekilde ayakta kalmayı başarmasının uzay incelemeleri adına çok büyük bir adım olduğu görüşünde. Özellikle Mars’ta çok verimli sonuçlar elde edebilecek olan bu robot, herkesi heyecanlandırmayı başardı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu