TeknolojiBilimHaberler

Yeni Teknoloji ile Hologramlar Gerçeğe Dönüşüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son on yılda, VR ve AR kulaklıklar zaman çizelgelerimize oldukça yayıldı, ancak dijital medya için geleneksel ara yüz olarak TV’lerden veya bilgisayar ekranlarından daha fazla ilgi göremediler. Maliyetin yanı sıra, bunun önemli bir nedeni, 3D ortamı simüle eden cihazların kafa karıştırıcı olması ve birçok insanı hasta edebilmesidir. Ancak teknolojinin gelgitleri, 60 yıllık bir teknolojiyi hızla yeniliyor: hologramlar.

Dokunabileceğiniz ve hissedebileceğiniz hologramlar

Son zamanlarda MIT araştırmacıları, ultra yüksek verimli öğrenme tabanlı bir yöntem kullanarak neredeyse gerçek zamanlı programlara sahip hologramlar üretmenin yeni bir yolunu geliştirdiler. Oldukça verimli olan yeni sinir ağı sistemli hologramların bir dizüstü bilgisayarda ve hatta akıllı telefonlarda çalışmasına izin verilecek.

Araştırma ekibi, derin öğrenme yapay zekası ile bilgisayar tarafından oluşturulan holografiyi büyük ölçüde hızlandırdılar ve kendi konvolüsyonel sinir ağlarını tasarladılar. Sinir ağları, insanların görsel bilgileri algılama şeklini taklit etmek için eğitilebilir tensörler zincirini kullanıyor ve bu genellikle büyük, yüksek kaliteli bir veri kümesi gerektiriyor. Daha sonra araştırmacılar, her bir çiftin ortak bir hologramla her pikseldeki derinlik ve renk bilgilerine göre bir resimle eşleştiği 4.000 çift bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüden kendi veritabanlarını oluşturdular. Pikselleri ön plan ve arka plan arasında eşit olarak dağıtarak değişen karmaşık şekiller ve renkler elde edildi. Tüm bunlarla birlikte algoritma büyük bir başarı elde etti ve hologramların fizik tabanlı hesaplamalardan daha hızlı büyüklük sıraları oluştu.

Başka bir deyişle araştırma ekibi, insan gözüne gerçek zamanlı gibi hissettiren sıradan, temas edildiğinde yüzeyi hissedilen yüksek kaliteli hologram üretmeye çok yaklaştıklarını duyurdu. Şubat ayında, Circus Roncalli adlı Almanya merkezli bir sirk grubu, hayvanlarının yerini almak için holografik teknolojiyi kullanacağını açıklayarak hayvan istismarı olasılığını ortadan kaldırdı. Sonunda, hologram sadece eğlence için değil, toplumsal gereklilikler için de kullanılan bir seviyeye taşındı. Geleceği bilemiyoruz ama hologramların giderek daha merkezi bir sahne alması muhtemel.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu