TeknolojiBilimHaberler

Yeni Teknoloji ile Hologramlar Gerçeğe Dönüşüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son on yılda, VR ve AR kulaklıklar zaman çizelgelerimize oldukça yayıldı, ancak dijital medya için geleneksel ara yüz olarak TV’lerden veya bilgisayar ekranlarından daha fazla ilgi göremediler. Maliyetin yanı sıra, bunun önemli bir nedeni, 3D ortamı simüle eden cihazların kafa karıştırıcı olması ve birçok insanı hasta edebilmesidir. Ancak teknolojinin gelgitleri, 60 yıllık bir teknolojiyi hızla yeniliyor: hologramlar.

Dokunabileceğiniz ve hissedebileceğiniz hologramlar

Son zamanlarda MIT araştırmacıları, ultra yüksek verimli öğrenme tabanlı bir yöntem kullanarak neredeyse gerçek zamanlı programlara sahip hologramlar üretmenin yeni bir yolunu geliştirdiler. Oldukça verimli olan yeni sinir ağı sistemli hologramların bir dizüstü bilgisayarda ve hatta akıllı telefonlarda çalışmasına izin verilecek.

Araştırma ekibi, derin öğrenme yapay zekası ile bilgisayar tarafından oluşturulan holografiyi büyük ölçüde hızlandırdılar ve kendi konvolüsyonel sinir ağlarını tasarladılar. Sinir ağları, insanların görsel bilgileri algılama şeklini taklit etmek için eğitilebilir tensörler zincirini kullanıyor ve bu genellikle büyük, yüksek kaliteli bir veri kümesi gerektiriyor. Daha sonra araştırmacılar, her bir çiftin ortak bir hologramla her pikseldeki derinlik ve renk bilgilerine göre bir resimle eşleştiği 4.000 çift bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüden kendi veritabanlarını oluşturdular. Pikselleri ön plan ve arka plan arasında eşit olarak dağıtarak değişen karmaşık şekiller ve renkler elde edildi. Tüm bunlarla birlikte algoritma büyük bir başarı elde etti ve hologramların fizik tabanlı hesaplamalardan daha hızlı büyüklük sıraları oluştu.

Başka bir deyişle araştırma ekibi, insan gözüne gerçek zamanlı gibi hissettiren sıradan, temas edildiğinde yüzeyi hissedilen yüksek kaliteli hologram üretmeye çok yaklaştıklarını duyurdu. Şubat ayında, Circus Roncalli adlı Almanya merkezli bir sirk grubu, hayvanlarının yerini almak için holografik teknolojiyi kullanacağını açıklayarak hayvan istismarı olasılığını ortadan kaldırdı. Sonunda, hologram sadece eğlence için değil, toplumsal gereklilikler için de kullanılan bir seviyeye taşındı. Geleceği bilemiyoruz ama hologramların giderek daha merkezi bir sahne alması muhtemel.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu