HaberlerHavacılık

Japonya Süpersonik Uçuş Yarışına Yeni Bir Girişimle Katılıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Nikkei Asia’dan gelen bir rapora göre, Subaru ve Mitsubishi Heavy Industries de dahil olmak üzere büyük Japon mühendislik firmaları, ticari süpersonik yolcu uçakları için teknolojiler araştırmak ve geliştirmek için Japonya’nın uzay ajansı JAXA ile iş birliği yapıyor.

Japonya’nın Japan Supersonic Research adlı yeni kamu-özel girişimi 16 Haziran Çarşamba günü açıklandı.

Bir süpersonik jet üreticisi olan Aerion, sermaye eksikliği nedeniyle geçen ay kapatıldığını duyursa da, Boom Supersonic şirketler gibi diğerleri, Concorde’un 2003’teki son uçuşunun ardından ticari süpersonik uçuş için yeni bir şafağı müjdelediklerini açıkladı.

JAXA yaptığı basın açıklamasında, Japonya’dan Avrupa’ya veya ABD’ye uçmanın ortalama 12 saat sürdüğünü açıkladı. Süpersonik uçuşlarla uzay ajansı, yeni girişimin bu zamanı yarıya indirebileceğini öngörüyor.

Süpersonik Uçuşlar ile Seyahat Ucuzlayacak

Başlangıç ​​için bilet ücretleri geleneksel uçaklardan daha yüksek olsa da, teknolojik ilerlemeler muhtemelen uzun vadede süpersonik seyahati daha uygun hale getirecektir.

Japonya’nın havacılık endüstrisi için yeni fırsatlar yaratmayı amaçlayan Japan Supersonic Research’ün diğer üyeleri arasında Kawasaki Heavy Industries, IHI ve Japan Aircraft Development Corp da bulunmakta.

JAXA’nın masaya getireceği araştırma uzmanlığı arasında, sonik patlama sorununu en aza indirmeye yönelik on yıllık araştırması var. Japon uzay ajansı, diğer yöntemlerin yanı sıra, hava sürtünmesini azaltmak için adımlar atarak yakıt tüketimini Concord’a kıyasla yüzde 13 oranında azalttı. Uçak prototipi ayrıca ikonik selefinden yüzde 21 daha hafif olarak tasarlandı.

Yeni Japonya Süpersonik Araştırma girişimi, Mitsubishi Heavy’nin Mitsubishi Uçağı yapma planlarında yıllar süren gecikmelerden sonra Japonya’nın ilk yerli yolcu uçağını inşa etme çabalarını başlatmayı hedeflediğini de duyurdu. United Airlines, Boom Supersonic’ten 15 jet sipariş ettiğinden ve Japonya’nın kendi Japan Airlines’ı da şirkete yatırım yaptığından, girişimin rekabeti süpersonik hızda yakalaması gerekecek.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu