Nükleer EnerjiEnerjiHaberler

Elon Musk Nükleer Santrallerin Güvenli Olduğunu Söylüyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Nükleer santraller, enerji üretim süreciyle bağlantılı olarak algılanan çeşitli riskler nedeniyle genellikle halktan sert tepkiler almaktadır. Bununla birlikte, nükleer enerjiyi destekleyenler, sera gazı üretmemesi gibi bir dizi nedenden dolayı onu daha yeşil bir enerji kaynağı olarak da görebilmektedir. Tesla’nın Technoking’i Elon Musk da bu görüşe katılıyor.

Bitcoin’i yaygınlaştırmak için bir girişim olan B-Word Konferansı’nda konuşan Musk, kısa süre önce kripto para birimlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için nükleer enerjinin kullanılmasını önerdi. Musk, kripto paraların işlenmesinde yenilenebilir enerjinin artan kullanımına atıfta bulunurken, şirketinin elektrikli arabaları için kripto para birimlerini kabul etmeye açık olduğunu da vurguladı.

Musk konuşması sırasında, füzyondan değil nükleer fisyondan bahsettiği konusunda ısrar etti ve hatta nükleer füzyon fikrini hiçe sayarak, buna gerek olmadığını iddia etti. Nükleer füzyon, enerjiyi serbest bırakmak için hidrojen gibi daha küçük elementlerin işlem atomlarının kaynaşmasıdır. Güneş bu şekilde enerji üretir. Şirketler ve ülkeler bu süreci kopyalamaya çalışırken, üretilen enerjinin çoğu reaksiyonu sürdürmek için kullanılıyor ve bu da teknolojiyi ticari olarak yaşayamaz hale getiriyor. 

Bunun tersine, nükleer fisyon süreci, daha fazla enerji üretmek için bir zincir reaksiyonu oluşturan daha fazla nötronun yanı sıra yüksek miktarda enerji salan uranyum gibi ağır atomların parçalanmasını içerir. Bu süreç ise, büyük ölçeklerde ticari olarak uygulanabilir ve güç üretmek için küresel ölçekte kullanıldığı da oldmuştur. Ancak nükleer santrallerdeki radyasyon sızıntıları ve fisyon işlemi sırasında oluşan atıklar bu yöntemle elektrik üretimine karşı çıkılmasına neden olmuştur.

Musk ise, insanların çoğunun düşüncesinin aksine modern nükleer santrallerin güvenli olduğunu düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, son derece güvenli nükleer güç ortaya çıkarmanın da mümkün olduğunu ifadelerine ekledi.

Bu alanda Elon Musk gibi düşünen başka yenilikçiler de var. Bir başlangıç ​​şirketi olan Oklo, daha büyük santrallerden gelen nükleer atıkları kullanacak mikroreaktörler inşa etmeyi ve radyoaktivitelerini azaltırken onlardan daha fazla enerji elde etmek için daha fazla fisyon reaksiyonu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Benzer şekilde, Bill Gates destekli Terra Power da reaktörlerde yüz yıl boyunca çalışabilecek nükleer enerji üretmenin yeni yollarını geliştiriyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu