HaberlerOtomotiv

Norveç’te Elektrikli Araç Rüzgarı

Norveç'te geçtiğimiz ay elektrikli otomobil satışının toplam satışlara oranı %80 seviyesine yaklaştı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Temiz enerjiye geçişte örnek ülkelerden biri olan ve elektrik üretiminde %100 yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ve düşük karbon hedefini yakalayan Norveç, elektrikli araç satışında da dünya lideri olarak ön plana çıkmaktadır. Öyle ki Norveç’te elektrikli otomobil satışları bir önceki aydaki toplam otomobil satışlarının %80’nine kadar yaklaştı.

Özellikle de TESLA’nın orta segment araçlarına olan talebin artmasıyla beraber Norveç’te elektrikli otomobil satışlarında patlama yaşandı.

Norveç’ten gelen verilere göre son satılan her 5 otomobilden 4’ü elektrikli oldu. Bu veriler 2025 yılında petrol ve dizel satışını yasaklamayı hedefleyen Norveç’in hedefine sağlam adımlarla ilerlediğini de göstermektedir. Eylül 2021 tarihine ait verilere göre yeni satılan araçların % 77,5’ini elektrikli araçlar oluşturmuştur.

Satışlarda TESLA Etkisi

Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan rapora göre, Tesla Model Y’nin Norveç pazarına girmesi elektrikli araç satışlarına olumlu olarak yansıdı. Bir anda Model Y’nin pazar payı %19,8’e ulaştı. Yani ülkede satılan her 5 araçtan 1’i Tesla Model Y oldu.

2020 Tesla Model Y%2C front 8.1.20 Mühendistan
Tesla Model Y (Kaynak: Wikipedia)

Ayrıca ülkede en çok satılan ikinci araç da bir Tesla modeli oldu. Tesla Model 3 Sedan modeli otomobil ise Norveç’te %12,3 pazar payının sahibi oldu. Bu iki Tesla modelini de Skoda’nın Enyaq modeli % 4,4 pazar payıyla takip etmektedir.

Elektrikli Araçlarda Sıfır Vergi Politikası Değişebilir

Norveç’in elektrikli araçlara teşvik amacıyla uyguladığı sıfır vergi politikası geçen ayki seçimin kazananı olan merkez sol grubu tarafından değiştirilebilir. Buna göre lüks sınıfta yer alan elektrikli otomobillere de vergi getirilebilir. İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere 600 bin Norveç kronunun yani 69 bin dolar üstü gümrük değerine sahip otomobillere %25 vergi uygulanabileceğini belirtti.

Kaynak
NTV

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu