TeknolojiHaberler

Avustralyalı “CopterPack” İlk İnsanlı Test Uçuşunu Tamamladı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Avustralyalı bir grup girişimci, kısa süre önce son teknoloji olan tamamen elektrikli kişisel uçan makinesinin görüntülerini yayınladı. ‘ CopterPack ‘ olarak adlandırılan bu ilginç yeniliğin insanların havaya uçma arzusuna dayandığı düşünülüyor.

CopterPack, yıllar içinde ortaya çıkan ilk kişisel uçan cihaz olmasa da, tamamen elektrikli kurulumu cihazı daha temiz ve daha güvenli hale getiriyor. En azından kuş bakışı görünümde cihaz, başarılı bir insanlı drone aracı gibi görünüyor.

Cihazın arkasındaki ekibe göre, yetişkin bir insanı yerden kaldırmak için sadece iki rotor bıçağı kullanılıyor. Her rotor yaklaşık 3 fit (90 cm) çapında ve ideal seviye ayarlı otomatik pilot ile birlikte geliyor. Rotorlar, karbon fiber petek borular aracılığıyla, altından sarkan pil paketleriyle sert bir sırt çantasına bağlanıyor.

Ekip, Web sitelerinde çok az bilgi verdiği ve sadece bir adet Youtube videosu yayınladığı için, cihazın özellikleri bu noktada çok da detaylı şekilde bilinemiyor.

Video, CoptorPack’in kusursuz ileri ve yanal yetenekleri ve aracın kolay kontrolü ile belirgin uçuş özelliklerini göstermektedir. Videoya göre araç, pilotu yerden çok az veya hiç sorun yaşamadan etkileyici yüksekliklere kaldırabiliyor gibi görünüyor.

CopterPack ile Uçan İnsanlar

Cihaz pille çalıştığından ve lityum iyon piller kullandığından, muhtemelen operatöre havada uzun bir uçuş süresi sağlayamıyor. Eleştirmenlere göre, büyük sırt çantası ve büyük rotor kanatlarının ardındaki sebep de bu gibi gözükmektedir. Sonuçta, büyük çaplı rotorlar, bu gibi durumlarda küçük olanlardan daha verimlidir. Piller, katı hal piller gibi daha verimli ve enerji yoğun alternatiflerle değiştirilseydi, gelecekteki modeller muhtemelen daha kompakt hale getirilebilirdi.

CopterPack

CopterPack ile ilgili tek sorun, güvenlik açığı potansiyelini olması gibi görünüyor. Yalnızca iki rotor kanadı kullanıldığından, sürüş esnasında hataya yer verilemez gibi görünüyor. Bu nedenle, pilot özellikle dikkatli olmalı ve bütün riskleri göz önünde bulundurarak uçuşa geçmeli.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu