İmalat

Sigma Profil Nedir? Nasıl Üretilir? Sigma Profil Fiyatı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yapı ve üretim malzemeleri sektöründe yaygın olarak kullanılan ürünlerden biri de sigma profillerdir. Malzemenin istenen mukavemete ulaşması için söz konusu ürünlerin seri şekilde üretimi gerçekleştirilir. Bunun için firmalar yapılan işin niteliğine uygun olarak hafif ya da ağır sigma profil tercih edebilirler. Söz konusu ürünlerin üretim aşamasında teknolojiden azami istifade edilir. İmalathanelerde teknolojik ekipmanlar vasıtası ile üç boyutlu olarak tasarımları hazırlanan ürünlerin kısa sürede imalatı tamamlanır. Söz konusu ürünler son derece yüksek mukavemet oranlarında hazırlanarak sac profil tasarımları ile hazırlanır. Ayrıca çeşitli boyutlarda üretimi tamamlanan ürünler güvenli bir kullanım sağlar.  

Sigma Profil Nedir?

Sigma profil günümüzde çelik konstrüksiyon ürünlerin yerini almaya başlamıştır. Demonte şekilde hazırlanan ürünler modüler yapısı sayesinde profillerin kolayca birbirine bağlanmasını sağlar. Özellikle alüminyum profiller yaygın olarak tercih edilen ürünler arasındadır.  

Günümüz dünyasında hemen hemen her ihtiyaca cevap verecek nitelikte profil imalatı yapılmaktadır. Üretim aşamasında ürünlerin tamamı CNC tezgahlarında üretilir. Bu sebeple ürünlerin projelerin hangi aşamasında kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu doğrultuda tercih edilmesi gereken ürünler arasında 30×30 boyutlarda üretilen ürünler yer almaktadır. Son dönemde kullanımı yaygın olan ürünler arasında ise 45×90 sigma profillerin varlığı dikkat çekmektedir. Söz konusu ürünler özellikle güç altında kalan bölümler için tercih edilir. Özellikle makine gövdeleri ve ana bağlantı noktalarında kullanımı tercih edilen ürünler aynı zamanda konveyör gövdelerinde kullanılır. Ayrıca söz konusu ürünün şasi yapımında da yoğun şekilde kullanıldığını belirtmek gerekir.  

Sigma Profil Nasıl Üretilir?

Geniş alanlara sahip olan ve yüksek güç altında mukavemeti artırılmış ürünler için 90×90 sigma profillerin yoğun olarak tercih edildiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda yapı sektörü içerisinde küçük çaplı projeler için en etkili çözümlerden biri de bu profillerin kullanılmasıdır. 90×90 sigma profiller projelerde kullanılan hareket elemanlarının takılabilmesi için bir yataklama sistemine sahiptir. Söz konusu ürünün bu özelliğinden dolayı oldukça avantajlı olduğunu da söyleyebiliriz.

Sigma profil boyutları yukarıda sayılanlarla da sınırlı değildir. Bu doğrultuda istenen boyutlarda profil modellerine kısa bir piyasa araştırması neticesinde ulaşılabilir.

Sigma profil boyutlari Mühendistan

Sigma profillerin nasıl üretildiği konusuna da değinmekte fayda vardır. Söz konusu ürünler bu iş için özel olarak geliştirilmiş CNC tezgâhlarında üretilir. Üç boyutlu şekilde analizi yapılan ürünler gelen talep doğrultusunda belirlenen ölçülere uygun şekilde üretilir. Kısa sürede üretimi gerçekleştirilen ürünleri yapılan işin niteliklerine uygun şekilde satın almak gerekir. İşin niteliğine uygun kullanılmayan ürünlerden gerekli verim elde edilemez. Doğal olarak bu gibi durumlarda arzu edilen mukavemet sağlanamamış olur. Bu da yapının dayanıklılığını azaltır. 

Sigma Profil Kullanım Alanları

Günümüz dünyasında sektörel gelişmeler ışığında sigma profillerin yaygın bir kullanım alanına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıdaki başlıklarda da kısmen değinilen ürünlerin kullanım alanı dünden bugüne her geçen gün daha da genişlemektedir. Ürünlerin kullanım alanları yukarıda açıklandığı kapsamla sınırlı da değildir. Bu kapsamda ürünün diğer kullanım alanlarını aşağıda görebilirsiniz.

  • İnşaat sektörü
  • Çelik binalar
  • Çelik yapı
  • Endüstriyel yapılar
  • Hafif çelik yapılar
  • Enerji sektörü
Sigma profil kullanim alanlari Mühendistan

Farklı sektörlere yönelik özel olarak üretilen sigma profiller değişik tasarımlarda üretilir. Söz konusu ürünler ince cidar saclarda üretilir. Bu sebeple ürünler akıllı vida aracılığı ile kolaylıkla monte edilebilir. Her sektörde ürünün kullanımı son derece kolay olmaktadır.

Sigma Profil Fiyatı

Sigma profil fiyatları ürünün boyutuna, kalitesine ve kullanılacak ortamın niteliğine göre farklılıklar gösterir. İnternetten kısa bir araştırma yaptığınızda ürün boyutlarına göre fiyatları değişen malzemenin 60 ila 500 TL arasında satıldığı görülür. Gerek internet ortamında gerekse de piyasada gerekli araştırma yapılarak gerekli fiyat performans analizi yapılmalıdır. Müşterinin ihtiyacını gören en cazip ürünler satın alınmalıdır.

Kullanılacak yapının niteliklerine göre kaç adet profil ihtiyacı varsa gerekli hesaplamalar yapılarak kaç parça ürün kullanılacağı belirlenir. Buna göre profil satın alınarak işe başlamak gerekir. Yapılan iş sonunda maddi zarara maruz kalmamak için hesaplamanın hassas şekilde yapılması gerekir. İş tamamlandıktan sonra elinizde en az sayıda ürün kalmalıdır. Ürünü yaptıkları işte kullanan müşterilerden gelen değerlendirmeler dikkate alındığında genel anlamda kullanıcının üründen memnun kaldığı bilinmektedir.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu