MühendislikMühendislik Bölümleri

Mühendis Nedir? Mühendis Ne İş Yapar?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tarihteki en eski mesleklerden birisi mühendisliktir. İnsanlığın var olmasıyla birlikte mühendislik disiplinleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Mühendislik, insanlık için en önemli mesleklerden biri olsa da çoğu kişi mühendislerin ne iş yaptığını tam olarak bilmez. Ben de bu yazımda özellikle mühendislik okumak isteyenlerin en merak ettiği soruların başında gelen mühendis ne iş yapar sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Mühendis Nedir?

İlk olarak mühendis kavramının ne olduğunu öğrenerek başlayalım. Bilimsel, teknik ve matematiksel verileri kullanarak insanlığın sorunlarına çözümler üreten kişiye mühendis denir. Bütün sektörlerde mühendislere ihtiyaç vardır. Bundan dolayı mühendislik kendi arasında çeşitli dallara ayrılmıştır. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği ve kimya mühendisliği temel mühendislik dalları olarak kabul edilir.

Mühendis Ne İş Yapar?

Gelelim yazımızın asıl konusuna: mühendis ne iş yapar? Mühendislik dallarına göre mühendislerin yaptıkları işler de farklılık gösterir. Bir inşaat mühendisinin yaptığı iş ile yazılım mühendisinin yaptığı iş arasında dağlar kadar fark vardır. Fakat buna rağmen mühendislerin görevleri arasında ortak noktalar da bulunur.

  • Mühendisliğin temelinde yaratıcılık yatar. Yapılan işe dair yeni fikirler üretmek mühendislerin görevlerinin başında yer alır.
  • İş organizasyonu yapmak. Fabrikada, şantiye, üretim tesisinde, ofiste kısaca mühendisin çalıştığı her yerde iş organizasyonunu genellikle mühendisler yapar.
  • Proje hazırlamak. Özellikle elektrik, makine ve inşaat mühendisleri proje hazırlama ve okuma konusunda iyi olmalıdırlar.
  • Yöneticilik. Mühendisler aynı zamanda yöneticilerdir de. Altında çalışan personeli iyi şekilde yönetmeli, iş takibini iyi yapmalıdırlar.
  • İletişim kurmak. Mühendisler, çalıştıkları firmada işçilerle patronlar arasındaki iletişimi kuracak kişilerdir. Gün içinde yeri gelir bir işçiye işin nasıl yapılacağını anlatırlar, yeri gelir üst düzey yöneticilerle toplantılara katılırlar. Bu yüzden iyi bir mühendisin iletişim yönü kuvvetli olmalıdır.
  • Müşterilerle iletişim halinde olmak.
  • AutoCAD gibi bilgisayar destekli tasarım programlarıyla çizimler yapmak.

Bu yazımda mühendis nedir ve mühendis ne iş yapar sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Mühendislik maaşları kategorimizden de hangi mühendis ne kadar maaş alır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu