Merkür Gezegeni

Merkür gezegeni güneş sistemimizin en küçük gezegeni olup Güneş etrafında dönüşünü en kısa sürede tamamlayan gezegendir. Her hangi bir uydusu bulunmayan bu gezegen Güneş sisteminde Güneşe en yakın gezegendir.  Güneşe olan mesafesi yaklaşık olarak 58 milyon km’dir.

“Merkür” İsmi Nereden Geldi ?

Romalılara göre dünya üzerindeki her şeyi tanrı ve tanrıçalar yönetiyordu. Merkür de bu tanrı ve tanrıçalar için bir elçiydi. Bu elçinin kaskının ve ayakkabılarının üzerinde kanatları vardı. Bu sayede her yere çok hızlı bir şekilde seyahat edebilirdi. Gezegen Merkür’de güneş etrafında çok hızlı bir şekilde dönmektedir.

Merkür’ün Özellikleri

Merkür gezegeni, doğal uydumuz olan Ay’dan biraz daha fazla büyüktür. Bu gezegen demir gibi ağır metaller içerir. Gezegenin ağırlığı Ay’a nazaran çok fazladır ama küçüktür. Dünya’nın boyutu 18 tane Merkür’e denktir.

Merkür Gezegeni Güneşe Olan Yakınlığı
Merkür Gezegeni Güneşe Olan Yakınlığı

Güneşe en yakın gezegen olduğu için güneşin çekim kuvvetinin en fazla hissedildiği gezegendir. Bu yüzden güneş etrafında da en hızlı dönen gezegendir. Bu gezegen, güneş etrafında dönüşünü 88 dünya gününde(gezegenin 1 yılı 88 dünya gününe eşittir), kendi etrafında dönüşünü (1 günü 59 dünya gününe eşittir) ise 59 dünya gününde tamamlar.

Gezegenin yüzeyi ayın yüzeyine benzer şiddetli meteor yağmurlarına maruz kalmıştır. Güneşe yakın olduğu için yörüngesine giren meteorlar çok hızlı bir şekilde yüzeye çarparlar. Bu gezegenin bir atmosferi olmadığı için ve güneşe de yakın olması sebebiyle gündüzleri yüzey sıcaklığı 427 derece, geceleri ise -173 derecedir.  Bu sıcaklıklar da bildiğimiz herhangi bir yaşam formunun burada yaşayamayacağı anlamına geliyor.

Nasa’nın Merkür Gezegeni Üzerinde Çalışmaları

Güneşe yakın olması sebebiyle yüzeyinde araştırma yapmak çok zordur. Bunun sebebi ise hem dengesiz yüzey sıcaklıkları hem de güneşe yakın olması sebebiyle meydana gelen yüksek manyetik çekim kuvvetidir. İnsansız uzay araçları Merkür’e daha önce gönderildi. Mariner 10 Merkür’ü ziyaret eden ilk uzay aracıdır. 1974 ve 1975 yılları arasında bu gezegene gitti. O zaman Merkür’ün yarısı bile görüntülenemedi. Ardından 30 yıldan fazla bir süre boyunca  hiçbir şey gönderilmedi.  Nasa’nın uzay aracı Messenger 2008 ve 2009 arasında Merkür’e uçtu. Mart 2011’de ise gezegenin yörüngesinde dönmeye başladı. Böylelikle bilim adamları bu gezegenin bilinmeyen kısımları hakkında daha fazla bilgi toplamaya başladı.

Messenger Uzay Aracı
Messenger Uzay Aracı
Etiketler

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre, 1993 yılın ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadala başladı. 2014 yılının ilk döneminde erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun olmuştur. Mezuniyetten sonra ise 1.5 yıl solar enerji sektöründe faaliyet göstermiştir. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamlamıştır.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burayı da inceleyebilirsiniz

Close
Close