Uzay BilimleriHaberlerTeknoloji

Dünya’nın En Pahalı Araba Reklamı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Evet yanlış görmediniz. Dünyanın en pahalı araba reklamı 6 Şubat 2018’de yapıldı ve Falcon Heavy uzaya fırlatıldı. Aslında sayfadaki ilk yazıma bu ilginç yazı ile başlamak istedim de diyebilirim.

Peki nedir işin aslı…

dünyanın en pahalı araba reklamı

Falcon Heavy Fırlatıldı!

Bildiğimiz üzere ilk ticari uzay şirketi olan Space X 6 Şubat 2018’de FALCON HEAVY adlı roketin başarılı bir fırlatışını yaptı. Yaklaşık 7 yıldır üzerinde çalışılan ve sürekli fırlatışı ertelenen bu fırlatış Amerika Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezinden yapıldı.

Falcon Heavy adlı rokete operasyonel anlamda bu zamana kadarki en büyük ve en güçlü roket diyebiliriz.Buna benzer bir fırlatış yaklaşık yarım yüzyıl önce 1973 yılında Saturn V adlı roketti. 21.yüzyılın en önemli roket fırlatışı olan Falcon Heavy bir test fırlatışıydı ve herhangi bir mürettebatı yoktu.

Dünyadaki en pahalı işlerden biriside uzay taşımacılığı olduğu için Space X geçen yıllarda çalışmasını yürüttüğü ve başarılı olduğu, fırlatıldıktan sonra tekrar kullanılabilen Falcon 9 roketlerini dizayn etti. Falcon Heavy de 3 adet Falcon 9 roketlerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Fırlatış yapıldıktan kısa bir süre sonra ayrılan Side Booster adını verdiğimiz 2 adet  Falcon 9 roketi başarılı bir şekilde platformlarına eş zamanlı olarak ve sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi. Center Core dediğimiz merkezde bulunan 3. roket ise ateşlenmesi gereken 3 motordan sadece 1 tanesi ateşlendiğinden dolayı gerekli yavaşlamayı sağlayamadı ve yer çekimi etkisiyle 500 km/sa hızla okyanustaki platformu ıskaladı ve derinlere gömüldü. Her ne kadar 3. roket inişi başarıyla gerçekleştiremese de başarılı bir fırlatış oldu. Roket inişleri konusunda SpaceX bunun testlerini daha önceleri yapmıştı ve bu şekilde fırlatış esnasında uzay aracından ayrılan yakıt tankları vs. üniteler tekrar kullanılabilir hâle getirildi ve bu şekildede uzay misyonlarının maliyeti düşürülmüş oldu.

Neden Bu Dünyanın En Pahalı Araba Reklamı?

Gelelim dünyanın en pahalı araba reklamı olayına…Uzaya gönderilen Falcon Heavy içinde çokta ilginç bir yük taşıyordu diyebiliriz. Taşıdığı yük ise içinde “Starman” adı verilen bir mankenin bulunduğu Tesla Roadster aracı. Space X bu fırlatışın ardından aracın içinden bir canlı yayın yaptı. Buda bazı kesimler tarafından otomobilin reklamı şeklinde algılandığını söylemek mümkün.

Her ne kadar ister otomobil reklamı isterse de başka bir şey olsun Tesla Roadster uzaydaki yalnız başına olan yolculuğu ile uzay yarışlarının tekrardan başladığını gösterdi diyebiliriz.

ugurckrl

1993 yılında Bolu'da doğdum. İlkokulu 28 Haziran İÖO'da Liseyi de Sabancı ATL Elektrik Elektronik Teknolojisi bölümünde tamamladım. Üniversite eğitimimi'de Amasya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği olarak bitirdim.Şuan TSK'da askeri görevimi yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu