Uzay BilimleriHaberler

Çinin Uzay Aracı Tarafından Oluşturulan Delik, Büyük Sorunlara Yol Açabilir

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçtiğimiz günlerde Çin, Mars inişlerinden yeni görüntüler yayınladı. Bu görseller kendi başlarına yeterince heyecan verici olsa da, Futurism dergisinde bir gazetecinin bu konuda yazdığı yazı daha da heyecan verici bulundu. Gazeteci, Mars yüzeyinde Çinin uzay aracı tarafından açılmış büyük bir delik fark ettiğini yazdı.

Jonathan O’ Callaghan, yeni resimlerden birinin yakından görünümüyle birlikte “Bu çok havalı. Çin Kızıl Gezegene iner inmez koca bir delik açtı” şeklinde bir tweet attı.

Central Florida Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi olan Phil Metzger, tartışmalardan sonra delik hakkında daha fazla uzman yorumu tweetledi ve bunun o kadar da iyi bir şey olmadığı ortaya çıktı. Metzger, deliğin bir krater olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Toprağın kohezyonu nedeniyle deliğin dik kenarlarına dikkat edin. Şimdi 40 tonluk bir arazi aracının hareketiyle deliğin ne kadar büyük olacağını hayal edin. Bu delik büyük olasılıkla çökecek (özellikle önümüzdeki haftalarda delik kurudukça) ve toprağı emecek. Bu da pek iyiye işaret değil.”

Cinin uzay araci mars yuzeyinde delik acti Mühendistan

Bilim adamı, arazi aracının eğilmesi nedeniyle toprağın aşınmasına neden olmuş olabileceğini söyledi ve bunun, Mars’ın yumuşak toprağına iniş yaparken oluşabilecek üç büyük riskten bir tanesi olabileceğine işaret etti. Bilim adamı, ikinci riskin roket egzozunun motor kapanmadan önce delikten geri çıkması anında fırlatma aracına çarpması ve üçüncü riskin ise fırlatma çevresindeki donanıma çarpılması olduğunu belirtti. Uzmana göre bariz bir hata oluşumunu işaret eden görsel, oldukça dikkate alınmalı.

Metzger ayrıca, Central Florida Üniversitesi’nin desteğiyle havacılık ve uzay şirketi ​​​​Masten Space Systems’ın kraterleri kazarak roketlerin fiziğini çözmeye çalıştığını kamuoyuna duyurdu. Çalışma, Mars’a ve hatta aya nasıl güvenli bir şekilde inileceğini anlamak için çok önemli olacak.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu