Biyografi

Mark Zuckerberg Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

0

Mühendistan Aylık Ücretsiz Bülten Aboneliği

Bu yazımızda Facebook’un kurucusu olarak tanınan bir girişimci ve iş adamı olan Mark Zuckerberg hayatı ve başarı öyküsünü derledik.

Mark Zuckerberg Hayatı

14 Mayıs 1984 yılında New York’da doğan, Mark Zuckerberg kolejinin yurt odasında oluşturduğu sosyal paylaşım sitesinin kurucusudur. Harvard’ı 2. sınıf öğrencisiyken sitesine odaklanmak için terk etti ve kullanıcı tabanlı olan Facebook o günden bugüne 2 milyar kullanıcı ile Zuckerberg’i milyarder yaptı. Ayrıca Facebook’un doğuşu 2010 yılında The Social Network (Sosyal Ağ) filmiyle perdeye aktarıldı.

Mark Zuckerberg Yaşamının İlk Yılları

Mark Elliot Zuckerberg 1984 yılının 14 Mayıs gününde New York’un White Plains bölgesinde dünyaya geldi. Rahat ve iyi eğitimli bir ailesi olan Mark Zuckerberg Dobbs Ferry kasabasının yakınında büyüdü.  Babası Edward Zuckerberg diş hekimi, 4 çocuk annesi olan Karen da bir psikiyatristti. Mark Zuckerberg , Randi, Donna ve Arielle adında 3 kardeşe sahip. Zuckerberg’in küçük yaşlardan beri bilgisayarlara ilgisi vardı. 12 yaşındayken Atari Basic’i Zucknet adını verdiği bir mesaj programı oluşturmak için kullandı. Babası diş hekimliği ofisinde bu programı kullandı. Böylelikle sekreter yeni bir müşteri geldiğinde odasını terketmeden ona haber verebilirdi. Ayrıca ailesi de bu programı evin içinde birbirleriyle haberleşmek için kullandı.

Mark Zuckerberg, arkadaşlarıyla beraber eğlence amaçlı bir bilgisayar oyunu da yaptı. Zuckerberg bir söyleminde “Sanatçı olan bir sürü arkadaşım vardı. Gelip, bir şeyler çizerlerdi ve bir oyun kurardım.” dedi. Mark’ın bilgisayarlara olan ilgisiyle başa çıkmak için, ebeveynleri haftada bir kez eve gelip Mark’ı çalıştırması için özel bilgisayar öğretmeni David Newman’ı işe aldı. Newman daha sonra gazetecilere verdiği demeçte , aynı zamanda yakınlardaki Mercy Kolejinde lisansüstü dersler almaya başlayan bir dahiyle başa çıkmanın zor olduğunu söyledi. Zuckerberg daha sonra New Hampshire’daki özel bir hazırlık okulu olan Phillips Exeter Academy’de eğitim aldı. Orada eskrim yeteneğiyle de ön plana çıktı ve okul takımının kaptanı oldu. Edebiyatta da harikalar yarıyordu. Ancak Zuckerberg bilgisayarlar tarafından büyülenmişti ve yeni programlar geliştirmek için çalışmasına tüm gayretiyle devam etti. Lisedeyken , Synapse adını verdiği bir müzik yazılımı olan Pandora’nın ilk versiyonunu oluşturdu. AOL ve Microsoft dahil olmak üzere birçok şirket, yazılımı satın alma konusunda ve mezuniyetten önce gençleri işe alma ile ilgilendiklerini belirtti. Mark Zuckerberg gelen tüm teklifleri reddetti.

Harvard Zamanları

2002 yılında Exeter’den mezun olduktan sonra, Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu. Ivy Lig Enstitüsünde ikinci yılıyla , kampüste yazılım geliştirici olarak ün kazandı. O zamanlar, öğrencilerin derslere göre kurs seçmelerine yardımcı olan CourseMatch adlı bir program yaptı.

Ayrıca iki öğrencinin kampüsteki resimlerini karşılaştıran ve kullanıcıların hangisinin daha çekici olduğuna oy vermelerine olanak tanıyan Facemash’ı da icat etti. Program çok popüler oldu, ancak daha sonra uygunsuz kabul edilerek okul yönetimi tarafından kapatıldı.

Mark Zuckerberg Harvard Zamanları

Önceki projelerinin etkilerine dayanarak, Mark’ın öğrenci arkadaşları, Divya Narendra , Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri onu bir sosyal paylaşım sitesi olan Harvard Connection olarak adlandırdıkları bir proje üzerinde çalışmaya davet etti. Bu site Harvard elitleri için bir buluşma alanı oluşturmak amacıyla Harvard’ın öğrenci ağlarından bilgi kullanmak için tasarlanmıştır.

Mark Zuckerberg projeye yardımcı olmayı kabul etti, ancak kısa bir süre sonra arkadaşlarıyla birlikte Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Saverin ile kendi sosyal paylaşım sitesinde çalışmaya başladı.

Mark Zuckerberg Harvard'dan Arkadaşı Dustin Moskovitz ile Beraber
Mark Zuckerberg Harvard’dan Arkadaşı Dustin Moskovitz ile Beraber

Mark Zuckerberg ve arkadaşları, kullanıcıların kendi profillerini oluşturmalarına, fotoğraf yüklemelerine ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmalarına olanak sağlayan bir paylaşım sitesi oluşturdu. Bu arkadaş grubu ilk olarak Facebook adını verdikleri bu siteyi 2004 yılına kadar Harvard’taki yurt odalarında işlettiler.

İkinci sınıftan sonra, Zuckerberg,  zamanını tamamen Facebook’a ayırmak için Harvad’tan ayrıldı ve şirketi Palo Alto, California’ya taşıdı. 2004’ün sonunda Facebook’un 1 milyon kullanıcısı vardı.

Facebook’un Yükselişi

2005 yılında Zuckerberg’in kuruluşu, risk sermayesi şirketi olarak bilinen Accel Partners’tan büyük bir destek aldı. Accel ağa 12.7 milyon dolar yatırdı, o zamanlar sadece ivy ligi öğrencilerine açıktı. Zuckerberg’in şirketi diğer kolejlere, lise ve uluslararası okullara erişim sağladı ve sitenin üyeliğini Aralık 2005’e kadar 5.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırdı.

Her geçen gün daha popüler hale gelen bu sosyal paylaşım sitesine reklam vermek isteyen diğer şirketlerin ilgisini çekmeye başladı. Satış yapmak istemeyen Zuckerberg, Yahoo! ve MTV’den gelen teklifleri reddetti. Bunun yerine, siteyi genişletmeye ve projeyi dışarıdan geliştiricilere açmaya ve daha fazla özellik eklemeye odaklandı.

Zuckerberg hiç bir yere gitmiyor gibi görünüyordu, ancak 2006’da iş adamı olarak ilk büyük engeliyle karşılaştı. Harvard Connection’ın yaratıcıları, Zuckerberg’in fikirlerini çaldıklarını iddia ettiler ve iş kayıpları için ödeme yapılması gerektiğini savundular.

Mark Zuckerberg, fikirlerin iki farklı sosyal ağ türüne dayandığını ancak avukatların Zuckerberg’in kayıtlarını aradıktan sonra, Anlık Mesajları suçlamalarının Zuckerberg’in Harvard Bağlantısı’nın fikri mülkiyetini kasıtlı olarak çaldığını ve Facebook kullanıcılarının arkadaşlarına özel bilgilerini verdiklerini ortaya çıkardığını söyledi.

Zuckerber daha sonra suçlamalarla ilgi özür diledi tüm bu olanlarla ilgili pişmanlığını dile getirdi. “Eğer birçok insanın bel bağlandığı etkili bir servis kurmaya devam edecekseniz, olgun olmanız gerekiyor, doğru mu?” “Sanırım büyüdüm ve çok şey ögrendim” diye belirtti New Yorker ile olan röportajında.

Ben Mezrich tarafından yazılan “The Accidental Billionaires” adlı kitap kitapçılardaki yerini aldığında Mark Zuckerberg bir diğer kişisel zorlukla yüzleşti. Mezrich kurgusal karakterleri ve diyalogları yeniden tasarlayarak Zuckerberg’in hikayesini yeniden anlattığı için çok ağır bir şekilde eleştirildi.

Mark Zuckerberg ve Facebook tüm eleştirilere rağmen başarılarına devam etti. Timemagazine onu 2010 yılında yılın kişisi ilan etti. Ayrıca Forbes Zuckerberg’i Apple CEO’su Steve Jobs’u saf dışı bırakacak şekilde puanladı ve onun tahmin edilen net serveti 7 milyar $ ile kendi ilk 400 listesinde soktu.

Mark Zuckerberg Aile ve Kişisel Yaşamı

19 Mayıs 2012 yılında Mark Zuckerberg uzun-süreli kız arkadaşı olan Priscilla Chan ile evlendi. Yaklaşık 100 kişi çiftin Kaliforniya’daki evinde toplandı. Misafirler Chan’in tıp fakültesinden mezuniyetini kutlamak için orda olduklarını sanıyorlardı ancak bunun yerine Zuckerberg ve Chan’in kutsal yeminlerini etmelerine şahit oldular. Kasım 2015’te, Zuckerberg ve Chan bir kız çocuğu sahibi oldu. Mayıs 2013’te Facebook ilk defa Fortune 500 listesine girdi ve Zuckerberg de 28 yaşında olmasıyla listenin en genç CEO’su oldu.

Mark Zuckerberg ve Eşi Priscilla Chan
Mark Zuckerberg ve Eşi Priscilla Chan

Geçtiğimiz sene Chan ve Mark Zuckerberg bir kız çocuğu sahibi oldu. Bebeğin ismini de Max koydular ve bunu da Facebook üzerinden duyurdular. Mark Zuckerberg ve eşi çocuklarının hayatta olduğu sürece Facebook hisselerinin %99’nu daha iyi bir dünya yaratmak adına bağışlayacaklarını açıkladılar. Facebook’un %99 hisse oranı da yaklaşık olarak 45 milyar dolara eşittir.   Eylül 2016’da Zuckerberg ve Chan, Facebook paylaşımlarını yaptıkları şirket olan Chan Zuckerberg Girişimi’nin (CZI), tüm hastalıkları iyileştirmek ve önlemek için önümüzdeki on yıl içinde en az 3 milyar dolarlık bilimsel araştırmaya yatırım yapacağını açıkladı.”Rockefeller Üniversitesi’nden ünlü nörobilimci Cori Bargmann, CZI’da bilim başkanlığına seçildi.  

Zuckerberg Çifti ve Kızları Max
Zuckerberg Çifti ve Kızları Max

Zuckerberg, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesinin kurucusu olmasından ötürü dünyanın en popüler kişilerinden birisidir. Her ne kadar sürekli eleştiri oklarının hedefi olsa da Mark Zuckerberg hayırseverliği konusunda herkesin saygısını kazanmış durumda öyle ki Zuckerberg ve eşi 2013 yılında yaklaşık 970 milyon $ değerindeki Facebook hissesini Silikon Vadisi Yardımlaşma platformuna bağışladılar.  Mart 2017’de Mark Zuckerberg ve Chan, Facebook’ta ikinci çocuğunu beklediklerini açıkladı. Kızları, Ağustos 28 Ağustos’ta doğdu.  

Mark Zuckerberg hayatını konu alan Sosyal Ağ adlı filmini Mühendistan Ailesi olarak sizlere tavsiye ediyoruz.

Kaynak: Biography

Emre LEBLEBİCİOĞLU
Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

Dördüncü Boyut İle İlgili İpuçları Tespit Edildi

Önceki Yazı

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Sonraki Yazı

Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

Bu konuda daha fazla Biyografi