Güneş EnerjisiEnerjiHaberler

Güneş Yelkeni Olan Süper Yat, Rüzgara İhtiyaç Duymuyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Florida merkezli Norveçli tasarımcı Kurt Strand, “Florida” adı verilen 160 metrelik süper yat konseptini ortaya çıkardı! Daha da iyisi bu süper yat, gelişmiş fütüristik güneş yelkeni teknolojisi ile birlikte geliyor.

Güneş Yelkenli Süper Yat Rüzgar Gerektirmiyor!

IE tarafından edinilen basın açıklamasına göre tasarımcı yatını şu sözlerle anlattı: “Yelkenlerden bahsederken, çoğu insan muhtemelen yelken bezinden yapılmış beyaz yelkenleri düşünüyor. Ancak bu yat farklıdır. Karbon fiberden yapılmış uzay çağı teknolojisi kanat direklerine sahiptir. 80 metre boyundaki üç kanat yelkeni elektro-hidrolik teleskopik ile geri çekilebilir.”

Tasarımdı Kurt Strand ayrıca, rüzgar olmaması durumunda bu süper yatın “güneş yelkeni” moduna dönüşebileceğini vurguladı.

Güneş yelkenli yat
Kaynak: Kurtstrand

Peki hava rüzgarlı olduğunda ve yat kendi başına yelken açabildiğinde ne oluyor? Bu süre zarfında tekne güneş panellerinden elektrik enerjisi üretebiliyor. Ayrıca, kanat direğini her geri çekilmesinde yıkayan ve parlatan, maksimum güneş enerjisi üretebilmesini sağlayan yerleşik bir sistem de vardır.

Güç, pil bankasında saklanıyor ve hidrojen üretimi için de kullanılabiliyor. Yat ayrıca elektrik enerjisi üreten donanımlı hidro jeneratörlerle de donatılmıştır. İmkanlar açısından, mühendislik harikası olan bu yat lüksün tam tanımıdır diyebiliriz. Yat ayrıca güvertede büyük bir yüzme havuzu ve çok çeşitli ihale tekneleri, arazi araçları içeren bir plaj kulübü sunmaktadır. Bunların yanında bir helikopter pisti, fitness merkezi, spa, garaj ve sinema salonu da bulunduran süper yat, mükemmel bir tasarıma sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

gunes yelkeni olan yat Mühendistan
Kaynak: Kurtstrand

Mühendislik harikası olan de devasa bir tasarıma sahip olan yat, satışa sunulmadan bile birçok insanı etkilemeyi başardı. Hem güneş yelkeni modunun oldukça pratik ve kullanışlı olması, hem de içinde her şeyi bulundurması yatın değerini oldukça arttırıyor. Şimdiden fiyatı merak konusu olan yat, mühendisler ve mimarlar tarafından oldukça ilgi çekici bir konsept olmayı başardı.

Yoluyla
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu