TeknolojiHaberler

Yeni Yapay Zeka, En Sevdiğiniz Oyuncuların Yabancı Dillerde Akıcı Konuşmasını Sağlayabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hepimiz dublajlı yabancı filmleri izlerken oyuncuların ağızlarından çıkan kelimelere uymayan seslendirme ile ne kadar komik göründüklerine şahit olduk. Şimdi ise, filmleri neredeyse orijinal dilindeymiş gibi gösterebilen, oyuncuların yabancı dillerde akıcı konuşmasını sağlayan yeni deepfake teknolojisi ortaya çıktı.

Arstechnica’ya göre, bu yeni teknoloji yapay zekaya dayanıyor ve filmlerin yabancı dillere çevrilmesi konusunda devrim yaratabilecek nitelikte.  Belirtilen yapay zeka teknolojisi, kötü dublajdan bıktığını söyleyen yönetmen Scott Mann tarafından kurulan Flawless adlı bir İngiliz şirketi tarafından geliştirildi. Şirket, dublajın, hikayenin ritminde ve karakterin özelliklerinde büyük bir değişiklik yaratabilme potansiyeline sahip olduğunu düşündüğü için, uzman ekiplerden destek alarak bir yapay zeka geliştirdi.

Flawless’ın web sitesine hızlı bir göz atarsanız, karşınıza farklı filmlerden belirli sahnelerin neredeyse mükemmel bir şekilde çevrilmiş olarak gösterildiği ilham verici bir klip karşınıza çıkacaktır. Bu ünlü filmleri İngilizce olarak izlemenize rağmen oyuncuların gerçekten Fransızca, Almanca veya Japonca konuştuklarına neredeyse inanabilirsiniz.

Araştırma ekibinin öncüsü olan Mann, bu mükemmel yapay zeka teknolojisini, Almanya’daki Max Planck Enformatik Enstitüsü’nde profesör olan Christian Theobalt’ın çalışmasına dayanarak başardığını ve tekniğinin yakında kusursuz olacağını söylüyor. Mann, bir oyuncunun ağzına yeni dizeler koymak için bile teknolojiyi kullanabileceklerini söylüyor. Kimi eleştirmenler tarafından ise bu biraz korkutucu bulunmakta. 

Deepfake Teknolojisi Tehlikeli Olabilir mi?

2019’da yayınlanan yeni bir rapor, yapay zekanın bizi deepfake’in toplum üzerindeki potansiyel  yıkıcı etkilerinden koruyamayabileceği konusunda uyarmıştı . Çalışma yazarları Britt Paris ve Joan Donovan, deepfake’in uzun bir medya manipülasyon tarihinin parçası olduğunu ve çözülmesi için hem sosyal hem de teknik bir düzeltme gerektireceğini iddia ettiler.

Deep Fake En Sevdiğiniz Oyuncuların Yabancı Dillerde Akıcı Konuşmasını Sağlayabilir
Yeni Yapay Zeka, En Sevdiğiniz Oyuncuların Yabancı Dillerde Akıcı Konuşmasını Sağlayabilir! 3

Bazı eleştirileri inceleyecek olursak da, bu denli kusursuz bir teknolojinin, insanlara asla söylemeyecekleri şeyler söyleteceği ve tamamen sahte videolar oluşturabileceği düşünülüyor. Yanlış kişilerin elinde, bu teknolojinin propaganda ve korku tacizinde kullanılabileceği düşünüldüğü için uzmanlar tarafından oldukça tartışılan bir gündem konusu haline geldi. 

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu