TeknolojiBilimUzay Bilimleri

İnsan Keşif Araştırma Analogu (HERA)

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Analog çalışmaların genel amacı uzun süreli uzay görevlerinde, izolasyon ve sınırlı yerleşim alanlarının bireyleri ve ekibi nasıl etkilediğini araştırmaktır. bu ve bunun gibi çeşitli ortam ve koşullarda dizayn edilen bir çok tesis bulunmaktadır. Hepsinin ana hedefi bir nevi dünya dışında bir ortamı simüle etmek. Bu yazımızda sizlere İnsan Keşif Araştırma Analogu HERA (Human Exploretion Research Analog) tesisinin genel yapısından bahsedeceğiz.

Kısaltmalar; İnsan Keşif Araştırma AnaloguHuman Exploration Research Analog (HERA), Desert Research and Technology Studies (D-RATS), Body Mass İndex (BMI)

HERA; farklı karasal yapılı bir gezegende hayatta kalma senaryolarının gerçekleştirildiği, analog olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış benzersiz üç katlı bir yaşam alanıdır. Uzay ortamında yapılan araştırmalara oranla çok daha ucuz bir maliyetle inşa edilmiştir. HERA’da yapılan araştırmalar;

 • Davranış sağlığı ve performans değerlendirmeleri,
 • İletişim ve özerklik çalışmaları,
 • İnsan faktörü değerlendirmeleri
 • Tıbbi yetenek değerlendirmelerini içerir.

HERA’nın Toplam alan: 148.1 m3 (yaklaşık 636 m²) olup diğer kısımları sırayla; merkez (56.0 m3), çatı katı (69.9 m3), hava kilidi (8.6 m3), hijyen modülü (14.1 m3)’tür. Tesisin diğer özellikleri ise;

 • Oda Sıcaklığı: 72 ° F (+/- 5 derece) ve
 • Nem:% 70 (+/-% 10) sabit tutulur.
 • 7/24 ışıklar yanar, ışıklar kapatılmaz.
 • Tüm kamp boyunca 9 farklı konumlandırılmış kamera ile 24 saat izlenir.

İnsan Keşif Araştırma Analogu (HERA) Görevleri Ne Kadar Gerçekçidir ?

Uzay ortamında Dünya’dan ne kadar uzak olduğuna bağlı olarak iletişimde gecikmeler olmaktadır. Tesiste sağlanan gecikmeli iletişim ve sosyal medyanın yasaklanması mürettebatın gerçeği askıya almasına yardımcı olmaktadır. Karantina boyunca mürettebat üyeleri tesis dışına çıkamazlar. Çeşitli sınırlandırmalar ile oluşan stresi kaydeden sensörler kullanır. Bilim insanları ve araştırmacılar, HERA gibi diğer analog uzay istasyonlarından toplanan verileri karşılaştırmak içi kullanır. böylece gerçek bir uzay görevinde olası durumları hesaplayabilirler.

 • Mürettebat , ISS mürettebatı için kullanılana benzer bir zaman çizelgesini takip eder.
 • Pazartesiden cumaya, günde 16 saat çalışırlar. Bu, günlük planlama, konferanslar, yemekler ve egzersizler için fazladan zaman kalması demektir.
 • analiz edecekleri ve gözlemleyecekleri bitki ve salamura karidesi gibi çeşitli bilimsel görevleri yerine getirirler.
 • Tüm görev boyunca, Astronotların Uluslararası Uzay İstasyonunda sevdikleri gıda olan Johnson Space Center Gıda Laboratuarı tarafından üretilen yiyecekleri tüketirler.
tumblr inline paive1bKTZ1tzhl5u 500 Mühendistan
HERA’da yiyeceği ısıtan mürettebat üyesi

Mürettebat üyelerine günde en az 3 öğün yemek verilir. Spesifik diyet tercihlerine bağlı olarak öğün içerikleri farklılık gösterir. serbest zamanda yapılan diğer önemli faaliyet ise spordur. Günlük maksimum egzersiz yoğunluğu 1.25 saat olup, bisiklet ergometresi ve çeşitli ağırlık kaldırma egzersizleri yaparlar. Hera mürettebatı üyelerinin her biri; kalp atış hızı, mesafe, hareket ve ses yoğunluğunu kaydeden bir sensör kullanır. Mürettebat birlikte çalışırken, sensör de yakınlıklarını kaydeder ve araştırmacıların takım uyumu hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur. Araştırmacılar aynı zamanda mürettebat üyelerinin sözlü etkileşimleri kaydeder. Görev esnasında, öncesinde ve sonrasında; kan, tükürük, idrar ve gaita örneklerinde “belirteçleri” analiz ederek strese nasıl tepki verdiklerini öğrenirler. Psikolojik deneylerden fizyolojik deneylere kadar birçok testten geçerler. Elde edilen bilimsel bulgular gelecekteki görevlerde müdahale planı oluşturmada yardımcı olacaktır.

İnsan Keşif Araştırma Analogu (HERA) Kampları

herapatches 073119 01 1 Mühendistan
2014 – 2019 yılları arasında 7 ile 14 günlük kamp görevi gerçekleştirilmiştir. 8 HERA görevinin çıkartmaları. 2 yıl içinde 32 farklı mürettebat üyesi görev almıştır.
İnsan Keşif Araştırma Analogu
2016 – 2018 yılları arasında 30 ve 45 günlük kamp görevi gerçekleştirilmiştir. 9 HERA görevinin çıkartmaları. 2 yıl içinde 36 farklı mürettebat bu analogda görev almıştır.
İnsan Keşif Araştırma Analogu
2019 yıllında gerçekleştirilmiş 3 HERA görevinin çıkartmaları. Bu yıl 12 farklı mürettebat bu analogda görev almıştır.

2014 ile 2019 yılları arasında gerçekleştirilen 20 kamp’ta 80 farklı mürettebat bu tesiste görev almıştır. Çıkartmalarda kampta yapılan görevlere ait çizimler ve görev alan mürettebat üyelerinin isimleri bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak 4 farklı kamp gerçekleştirilmiştir. Sadece Kamp 4’de XIV Harvey kasırgasından etkilendi ve 23. günde kesildi. XVII görevi, XIV’nin erken bitmesinden dolayı eklenen ekstra bir görevdir. Kamp 5 hayla devam etmektedir. Görev XIX, 8 Temmuz’da sona erdi. Görev XX, 16 Ağustos’ta başlaması planlanıyor.

LEGO ideas tarafından tasarlanan oyuncak HERA minyatürü

Uzay Habitatı HERA Maketi

Emmanuel Urquieta (bu misyonun mürettebat üyelerinden biri ve bu Lego projesinin ortak yazarı) Uzay Habitatı HERA maketi , Whatsuptoday tarafından Emmanuel Urquieta’nın tavsiyesi ile tasarlanan bir projedir. Maket, NASA İnsan Keşif Araştırma Analogu (HERA) habitatının bir kopyasıdır. HERA habitatı ilk olarak Çöl Araştırma ve Teknoloji Çalışmaları (D-RATS) adı verilen bir proje kapsamında Arizona çölünde, Mars yüzey araştırmasını simüle eden, analog görevlerin yapıldığı bir operasyon için tasarlandı. Derin uzay araştırmalarını simüle eden analog misyonlar yapmak içinde sonra modifiye edildi. Bu modelin yazarlarından biri 2016 yılında HERA Mission XI’in bir parçasıydı ve bir asteroit için 30 günlük bir görevi simüle etti. Sizde HERA’nın bir mürettebat üyesi olmak istiyorsanız eğer aranan şartlar;

 • Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmak yada yeşil pasaporta sahip olmak.
 • STEM konulu bir eğitimden en az lisans mezunu olmak.
 • Sağlıklı ve madde (sigara,alkol, uyuşturucu vs.) bağımlısı olmamak.
 • boyu en fazla 174 cm ve BMI (vücut kütle indeks) ‘si 29 veya daha az olmalı.
 • İngilizce dil becerileri gelişmiş ve akıcı olarak kullanabilen adaylar aranıyor.

Kaynak

1- HERA

2- 4 people are living in an isolated habitat for 30 days. Why? Science!

3- Collect Space

4- LEGO İdeas, NASA Space Habitat HERA

5- July 2019, ROI – Flight Analogs, Human Research Program, Human Exploration Research Analog (HERA) Facility and Capabilities Information

Fatma Betül ÖZDEMİR

B.Sc. Uzay Bilimleri ve Teknolojisi (Akdeniz Üniversitesi) M.Sc. Bilgisayar Mühendisliği (Marmara Üniversitesi)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu