BilimHaberler

Uçak Yolculuğu ve Radyasyon

Doğru atmosferik koşullar göz önüne alındığında, seyir yükseklikleri insanlar için tehlikeli bir yer olabilir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Eos’ta yayınlanan yeni bir çalışma, insanların tehlikeli seviyelerde kozmik radyasyona maruz kalmak için Dünya atmosferini terk etmelerinin şart olmadığını ortaya koyuyor. Araştırma, şiddetli ve tehlikeli uzay havasının yolcu uçaklarıyla uçarken bile onları riske atabileceğini gösteriyor. Bu da uçak yolculuğu ve radyasyon arasındaki ilişkiyi açıklıyor.

Hubert ve Aubry adlı iki araştırmacı, Kuzey Atlantik boyunca yoğun rotalara odaklanarak, çok şiddetli, ancak mümkün olan bir uzay havası atmosferinin radyasyon etkisini simüle ettiler. Yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, simülasyon, bu radyasyon fırtınalarının yolcuları ve uçak mürettebatını şiddetli radyasyon sınırlarının da üzerinde olan dozlara maruz bırakabileceğini gösteren önceki literatürü doğrulamaktadır.

Veriler Nasıl Modellendi?

Araştırmacılar Space Weather dergisinde , 774 ve 993 yıllarında meydana gelmiş olması muhtemel belirli radyasyon fırtınalarını 2005 yılından itibaren daha az şiddetli bir fırtınayı temel alarak değerlendirdikleri bir makale  yayınladılar . Fırtınalara güneş enerjili parçacık olayları adlarını verdiler ve fırtınalarda yolcular, tehlikeli seviyelerde kozmik radyasyona maruz kaldı.

uçak yolculuğu ve radyasyon arasındaki ilişki
Uçak Yolculuğu ve Radyasyon 3

Alınan sonuçlara rağmen, insanların radyasyonu her gün güvenle emdiği unutulmamalıdır. Bu da radyasyonun herhangi bir seviyesi hakkında endişelenmek gerekmediğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte, daha yüksek rakımlarda seyahat ederken, insanlar daha yüksek seviyelerde radyasyona maruz kalabiliyor çünkü atmosfer onu engelleyemiyor. Yine de, aşırı şiddetli hava olayları olmadığı sürece, alınan bu radyasyon miktarının muhtemelen önemsiz olacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Ancak çalışma, jet geliştiricilerinin uçaklarını tasarlarken dikkate almaları gereken önemli bir faktör getiriyor. Çalışmaya göre, aşırı hava olayları sırasında hem yolcuların hem de elektronik ekipmanın güvende olmasını sağlamak için ekstra önlemler alınmalıdır.

Geçmişte aşırı güneş enerjili parçacık (SEP) olayları sırasında indüklenen ortam doz eşdeğerinin büyüklük sıraları, hem uçak mürettebatı hem de donanım için bir dizi sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, simülasyonların, bir durumda risklerin değerlendirilmesi için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu