TeknolojiSponsor

Online Oyunlarda ve Sosyal Medya’da Şekilli Nick Yazma

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İnternet dünyasında birçok sosyal platform bulunmaktadır. Gerek oyunlar olsun gerek de sosyal medya olsun bu platformların birçoğunda çeşitli nickler kullanırız. Rumuz olarak da adlandırılan bu nickler, aslında bizi yansıtan birer ipucudur. Cümle şeklinde olan nickler de vardır ancak genellikle oyunlarda veya sosyal platformlarda kısa nickler daha çok tercih edilir. Bu yüzden birçok platform nick için belirli bir karakter sınırlaması getirmiştir.

Şekilli nick yazma konusunun önemi de tam da burada ortaya çıkmıştır. Bazı insanlar nicklerinin daha şekilli görünmesi isterler. Bunun sebebi ise birçok etkene dayanmaktadır. Örneğin sıradanlığı sevmeyen insanlar genellikle nicklerin karakterlerinin şekilli olmasını isterler veya gösterişe önem veren kişiler için de aynı durum geçerlidir.

Latin alfabesinin dışındaki karakterlerin kullanılması nicklerin şekilli olduğunu ifade eder. Bu şekiller abartı olabileceği gibi daha sade olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin Yunan alfabesindeki birçok harf yine bizim alfabemizdeki harflere benzemektedir. Bu harfler kullanıldığı zaman abartı bir görünüm olmayacaktır.

Şekilli Nick Yazma Aracı

Nicklerin şekilli olabilmesi için içerisindeki bir harfin veya birden çok harfin farklı bir alfabeye ait olması gerekmektedir. Bazı semboller ise hiçbir alfabede bulunmaz. Bu şekilde farklı alfabelere ait olan harflerin kullanılması veya çeşitli sembollerin nicklere eklenmesi durumuna şekilli nick yazma denilmektedir.

Şekilli nick yazabilmek için birçok farklı yöntem bulunur. Bunlardan bazıları nicki tamamen şekilli yaparken bazıları ise kısmen şekilli yapar. Örneğin siz nickinizin tamamen değil de sadece birkaç harfin özel olmasını istiyorsanız sadece birkaç harfi başka alfabelerden alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de herhangi bir not defteri uygulamasına ihtiyacınız olacaktır.

image Mühendistan

Nickinizi şekilli bir hâle getirmek için sitemizin ilgili bölümüne girerek kullanmış olduğunuz nickinizi en üst kutucuğa yazabilirsiniz. Bu durumda alt kutucuklarda tüm öneriler ortaya çıkacaktır. Bu önerilerden istediğiniz herhangi birini tamamen kopyalayıp nick olarak kullanabilirsiniz. Bu yapılan işlem nickinizin tüm karakterlerini şekilli yapmaktadır. Ama burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Bazı platformlar veya oyunlar tüm şekilli nickleri kabul etmeyebilirler. Örneğin PUBG Mobile oynarken nickinizi şekilli yapmak isterseniz birçok alfabeden karakter kabul edilir ancak kullanıcıların özel olarak tasarlamış olduğu semboller ise kabul edilmez. Bunun ayrımını ise sizin kendiniz yapmanız gerekir.

Abartı olmadan sadece birkaç harfi şekilli yaparak da nick oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk önce not defterini açmanız gerekir. Önce nickinizi not defterine yazın ve daha önceden hangi karakterleri değiştirmek istediğinizi de kafanızda belirleyin. Ardından sitemizin ilgili bölümüne girerek sadece değiştirmek istediğiniz harfi yazarak şekilli harf önerileri alın. Beğendiğiniz harfi kopyalayarak not defterindeki o karakterin yerine yapıştırın ve ardından not defterinde karşınıza çıkan nicki koplalayarak istediğiniz yerde kullanın.

Şekilli Nick Nerelerde Kullanılır?

Şekilli nick yazma konusunu tam olarak anlattığımıza göre şimdi de şekilli nicklerin nerelerde kullanıldığından bahsedelim.

Şekilli nickler başta oyunlar olmak üzere internet üzerindeki birçok alanda kullanılabilir durumdadır. Bu şekilli nicklerin kullanılmasına izin veren ise ilgili sitenin yönetimidir. Yönetim isterse sadece Latin alfabesinin harflerine izin verebilir. Böyle bir durumda ise hiçbir şekilde şekilli nick kullanamazsınız.

Şekilli nicklerin kullanıldığı yerlere örnek olarak forum siteleri, sosyal medya siteleri, sosyal medya uygulamaları, oyunlar ve eğlence uygulamaları gösterilebilir. Örneğin WhatsApp, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında açıklama veya durum kısımlarına bu şekilli nickler kullanılabilir durumdadır. Siz de size özel ve sizi yansıtan nickinizi oluşturarak sosyal medya üzerinde deneme yapabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu