MakineSponsor

5 Eksen CNC İşleme Merkezi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

CNC makineleri günümüzde endüstriyel uygulamalarda çok önemli bir rol oynamaktadır. CNC makineleri seri üretimin önü açarak, hızlı ve kaliteli bir üretim sağlanmaktır. CNC işleme merkezleri de birçok çeşidi ve fonksiyonu ile daha hızlı, kaliteli ve uygun fiyatta üretim sağlamaktadır. Bu içeriğimizde de bir CNC işleme merkezi çeşidi olan 5 eksen CNC İşleme Merkezi ve özelliklerini derledik.

CNC İşleme Merkezi Nedir?

Öncelikle sizlere endüstriyel uygulamalarda sıklıkla duyduğumuz CNC işleme merkezinden bahsetmek istiyorum. CNC işleme merkezi, birden çok makine fonksiyonunun ve üretim sürecinin tek bir tezgahta toplanmasıdır. Bir CNC işleme merkezi, ürünleri yüksek hassasiyet ve kalitede işleme kapasitesine sahip tezgahlardır.

CNC işleme merkezleri ile frezeleme, delme ve tornalama işlemleri yapılabilir. Bu teknolojiden önce üretim ve işlenme süreçleri birçok parçaya bölünüyordu. Bu da üretici için zaman ve para kaybı anlamına geliyordu. Ama CNC işleme merkezleri birçok fonksiyonu tek bir tezgahta üreticiye sunmaktadır.

CNC işleme merkezleri aynı zamanda dikey, yatay ve üniversal işleme merkezleri gibi çeşitlere ayrılır. Ayrıca eksen sayısına göre 3 eksenli ve 5 eksenli CNC işleme merkezleri de bulunmaktadır.

5 Eksen CNC İşleme Merkezi Nedir?

5 eksen CNC işleme merkezi, karmaşık yüzeylerin işlenmesini sağlamak için aynı anda çalışabilen 3 doğrusal ve 2 dönme eksenine sahiptir. Basit işleme merkezleri sadece doğrusal olarak X,Y ve Z ekseninde çalışırken, 5 eksenli CNC işleme merkezi buna ek olarak A ve B dönme eksenlerinde de çalışır.

5 Eksen CNC İşleme Merkezinin Avantajları

5 eksen CNC işleme, uygun maliyette üretim ve çok yönlü bir işleme sağlar. Genel olarak da buna ek olarak şu avantajlar sıralanabilir:

  • Basitleştirilmiş kurulum
  • Kompleks Tasarımlar
  • Dönme Ekseni Doğruluğu
  • Daha İyi Yüzey
  • Daha Hızlı İşleme

3 doğrusal ve 2 dönüş ekseni olmak üzere toplam 5 eksende ürünleri işleme kapasitesine sahip 5 eksenli CNC işleme merkezi farklı tasarımdaki zorlu ürün yüzeylerinde en iyi performansı sağlarken, hızlı bir işleme yapmasından dolayı da zamandan ve paradan kazanç sağlar. Eksen sayısının fazla olması daha detaylı, hassas ve kaliteli ürün işleme fonksiyonu sağlar. Piyasada bulunan 5 eksenli CNC işleme merkezleri arasında en Nesto Pars 5 Eksen CNC İşleme Merkezi bir adım öne çıkıyor.

İlgili Makaleler
5 Eksen CNC İşleme Merkezi
5 Eksen CNC İşleme Merkezi Nedir? Özellikleri Nelerdir? 3

Aşağıda belirttiğimiz teknik özellikleri ve üstünlükleri ile üretim kalitenizi bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz.

Nesto Pars 5 Eksenli CNC İşleme Merkezi Teknik Özellikler

Kontrol Ünitesi:TPA (İtalyan)
Çalışma Ölçüleri:-Y Ekseni: 1350 mm
-X Ekseni: 2100 mm
-Z Ekseni: 1200 mm
Servo Motorlar ve Sürücüler:YASKAWA (Japon)
Delme Motoru:Hiteco TILT-J Birotary 2 Eksen Başlıklı (İtalyan )
Güç:11kw
Sıvı Soğutmalı
Soğutma Ünitesi:OMI (İtalyan)
Liner Grup:TBI

CNC işleme merkezleri hakkında daha fazla bilgiye Nesto firmasının sitesini ziyaret ederek ulaşabilir, Nesto CNC Ahşap Torna Makineleri modellerini inceleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı bizlere yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu