Sponsor

Monster Oyun Bilgisayarı Modelleriyle Macerayı Oyunlarda Yaşayın

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Oyun bilgisayarı olmayan oyuncular için yılların değişmeyen “Bilgisayarım Crysis çalıştırır mı?” sorusunun nesnesi ufak ufak değişmeye başlasa da yeni nesil oyunları akıcı şekilde oynamak isteyenlerin yaşadıkları sorunlar değişmiyor. Standart özelliklere sahip hazır masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, oyunların 4K/60 fps tanıtım videolarını bile çalıştırmakta güçlük çekerken oyunların kendisini tatmin edici biçimde oynamak, bu bilgisayarlarla hayâlden öteye geçemiyor. Peki, oyun bilgisayarları parçalarını ayrı ayrı satın alıp oyun bilgisayarı hazırlamayı hedefleyenleri neler bekliyor?

Oyuncu Bilgisayarı Hazırlama Sürecinde Çekilen Çileler

“Oyun dediğin şey masaüstü bilgisayarda oynanır.” görüşünü savunanların söylediklerine kulak veren oyun tutkunları, çeşitli şekillerde bilgisayar parçaları edinerek oyun bilgisayarı hazırlama yolunda adım atıyorlar. Bu, genellikle mutlu sonla biten bir macera olsa da kimi oyuncular, karşılaştıkları sorunlar neticesinde saç baş yolabiliyor.

Oyun meraklılarını bilgisayar donanımlarından anlayanlar ve anlamayanlar olarak iki sınıfta değerlendirmek mümkün. Donanımdan anlayanlar, sahip oldukları bilgiler ışığında kendi bilgisayarlarını hazırlayabiliyorlar ancak donanım konusuna uzak olan kullanıcılar, forumlarda kimi zaman yanlış da yönlendirebilen kişilerin tavsiyeleriyle yola çıkıyorlar. Bunun neticesinde anakartla uyumlu olmayan RAM’ler, anakartın yonga setine denk düşmeyen işlemciler ve aslında pek de performanslı olmayan ya da bazı teknolojileri eksik ekran kartları alabiliyorlar. Ayrıca PSU, kasa gibi bileşenler konusunda da hatalı kararlar verip edindikleri donanımların sağlığını riske atabiliyorlar. Alınan parçalar bir araya getirildiğinde bilgisayar çalışmayabiliyor, arkasından başlayan iade süreçleri ya da paketi açıldığı için iade edilemeyen parçalar derken “hem hesaplı hem de performanslı olsun” diye uğraşılan oyun bilgisayarları tam bir hezimete dönüşüyor ve toplama sisteminin astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Toplama oyun bilgisayarı hazırlama aşamalarında çekilen muhtemel çileler bununla da sınırlı kalmıyor.

Oyun Bilgisayarı Hazırlayıp O Bilgisayarla Oyun Oynayamamak

Daha tecrübeli kullanıcılardan ve satıcılardan destek alarak bilgisayar parça seçimi yapan oyun tutkunları, önceki senaryodaki kullanıcılara nazaran daha şanslı oluyor. En azından birbiriyle uyumlu parçalar seçiliyor ve PSU gibi bileşenlerin tercihinde şans faktörü devre dışı bırakılarak biraz daha fazla masrafla bilgisayarın sıhhatli çalışması sağlanıyor. Tabii kasa içi kurulum gerçekleştirilmeden önce… Zira bilgisayar parçalarının sorunsuz çalıştığının tespit edilebilmesi için bileşenleri kasaya yerleştirmeden bir araya getirmek ve elektrik bağlantılarını sağlayarak çalıştırmak gerekiyor. Bu sayede herhangi bir sorun olduğu takdirde anında görülebiliyor ve müdahale edilebiliyor.

Monster RTX
Monster RTX

Oyun bilgisayarı için test işlemlerinin tamamlanmasının ardından kasa içi kurulum yapılıyor; fakat o da ne? Her taraftan kablo dolup taşıyor, kablo kelepçeleri de kâr etmiyor. Açık (open air) çalıştırılan bileşenlerin sıcaklık değerleri normalken kasa kapatıldığında kablo karmaşası içerisinde kaldıklarında sıcaklıkları artıyor. Kısacası, hazırlanan oyun bilgisayarıyla oyun oynanamıyor. Oyun açıldığında işlemci ve ekran kartı gibi bileşenler throttle mekanizmasını devreye sokup kendilerini korumaya aldığı için frekanslarını düşürüyor ve performans sağlamak bir kenara, kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Böylece bir oyun bilgisayarı toplama macerası daha sıkıntıyla sonuçlanıyor.

Monster Gaming Laptop Modelleri En İyi Oyun Bilgisayarı Olma Yolunda

Örneklerde çizilen karamsar tablolar, doğrudan doğruya gerçek hayattan alındığı için anlatılanlar abartılı gelse de maalesef gerçeğin ta kendisi… Tabii bunun gibi sorunlarla karşılaşmadan taşınabilir oyun bilgisayarı edinmek isteyenler için hâlâ çok iyi alternatifler bulunuyor. Zaten ilerleyen donanım teknolojileri sayesinde masaüstü bilgisayar işlemcileri ve ekran kartı yongaları (GPU) artık gaming notebook modellerinde de kullanılabiliyor. Oyun bilgisayarı olarak üretilen laptop modellerinin özel soğutma sistemleri ve hava kanalları olduğu için de ısınmaya bağlı throttle durumlarıyla karşılaşılmıyor. Çok daha önemlisi en iyi laptop çözümlerinde birbiriyle uyumlu ve yüksek performanslı parçalar kullanıldığı için uyumsuzluk gibi sorunlar da yaşanmıyor. Oyuncuların en iyi oyun tecrübesini elde edebilmeleri için özel olarak yapılandırılan notebook modellerinde kullanılan; işlemci, ekran kartı, RAM, SSD gibi bileşenlerin yanı sıra ekran ve klavye gibi unsurlar da özenle seçiliyor ve kusursuz oyun bilgisayarı modelleri ortaya çıkıyor.

Eğer siz de masaüstü oyun bilgisayarı toplama süreçlerinin muhtemel güçlükleri ve sorunlarıyla karşılaşmak istemiyor, donanım özelleştirme seçenekleriyle hayâl ettiğiniz performansı sunan taşınabilir oyun bilgisayarı modelleri almayı planlıyorsanız, Monster’ın Abra ve Tulpar serisi oyuncu bilgisayarlarından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu