ElektrikEnerji

Kilowattsaat (kWh) Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir güç birimi olan Kilowattsaat (kWh), elektrik faturalarından, elektrikli cihazlara kadar birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Peki Kilowattsaat Nedir? Önemi ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? tüm bu soruların cevabını sizlere derledik.

Kilowattsaat Nedir?

Kilowattsaat, elektrikle çalışan cihazların veya makinelerin 1 saat çalıştığında tükettiği gücü tanımlayan bir birimdir. Kısaca kWh olarak gösterilir. Bu birimdeki “h” ifadesi İngilizce’de saat anlamına gelen “hour” kelimesinin baş harfidir.

Kilowatt ile Kilowattsaat Arasındaki Fark Nedir?

Kilowatt, elektrik devresinde harcanan gücü temsil eden bir SI birimidir. 1 Kilowatt 1000 Watt’a eşittir. Kilowatt kısaca kW olarak gösterilir ve genelde de elektrikle çalışan tüm cihazların etiketinde bu birim yer alır. Fakat kilowatt ile kilowattsaat karıştırılmamalıdır.

Kilowattsaat, bir cihazın saatte harcadığı elektrik miktarını temsil eder. Kilowatt ise cihazların çalışması için ihtiyacı olan güçtür. Yani 1 kW güce sahip olan bir makineyi 5 saat çalıştırırsanız, bu makine 5 kWh elektrik tüketmiş olur.

Örneğin, çamaşır makinenizin etiketinde 1 kW yazıyorsa, siz bu makineyi 2 saat çalıştırırsanız harcadığınız elektrik gücü 2 kWh olur 2 kW olmaz. Kısaca cihazınızın güç değerini, o cihazın çalışma saati ile çarparsanız günlük veya aylık kilowattsaat (kWh) cinsinden elektrik tüketimini bulmuş olursunuz. Aylık fatura hesabı yapacaksanız, aylık toplam saat cinsinden çalıştırılma süresi, günlük hesapta ise günlük çalıştırılma süresini belirlemelisiniz. Cihaz etiketinde güç değeri W yani Watt cinsinden verilmiş ise hesaplamalarda bunu 1000’e bölerek kilowatta çevirmeniz gerekmektedir. Çünkü elektrik faturaları ve güç tüketim hesaplamaları genellikle kilowatt (kW) birimi üzerinden yapılır.

Elektrik Faturasında Tüketim ve Birim Fiyat Kısmı
Elektrik Faturasında Tüketim ve Birim Fiyat Kısmı

Kilowattsaat birimini en sık elektrik faturalarında görebiliriz. Zaten faturalarda bu aylık kWh biriminden elektrik tüketimini baz alınarak fiyatlandırılır. Elektrik sayacınız aylık elektrik tüketiminizi kWh cinsinden gösterir ve bu değer de elektriğin birim fiyatı ile çarpılarak faturanız oluşturulur. Elektrik birim fiyatı da yıl içerisinde sürekli değişmektedir. Temmuz 2020 tarihinden itibaren evler için elektrik birim fiyatı yani kWh başına fiyat vergi ve fonlar dahil 0,71023 TL/kWh, ticarethaneler içinse 0,94449 TL/kWh olarak belirlenmiştir.

Abone TipiAktif Enerji Birim FiyatıDağıtım Bedeli Birim FiyatıAktif Enerji+Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı Vergi ve Fonlar Dahil Fiyat
Mesken0,362671 TL/kWh0,210205 TL/kWh0,572876 TL/kWh0,71023 TL/kWh
Ticarethane0,54212 TL/kWh0,214926 TL/kWh0,210205 TL/kWh0,94449 TL/kWh

Elektrik faturanızı da bu birim fiyatları üzerinden aşağıdaki formül ile hesaplayabilirsiniz.

Fatura tutarı = Elektrik birim fiyat (TL/kWh) * Aylık elektrik tüketimi (kWh)

Elektrik faturasının nasıl hesaplandığı ile ilgili içeriğimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi Nasıl Bulunur?

Sonuç

Görüldüğü gibi kWh kavramı elektrik alış ve satışında, insanların ödedikleri faturaların hesabında kullanılan önemli bir birimdir. Faturanızı incelerken bu değeri okumayı iyi bilmeli ve elektrik harcama kalemlerinizi bu şekilde çok rahat tespit edebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu