EnerjiHaberlerYenilenebilir Enerji

Hidrojen Üretiminde Yeni Verimlilik Rekoru Kırıldı

Bilim insanları güneşten hidrojen üretiminde %20'den fazla verimlilik elde etti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş enerjisi ile elektroliz yöntemi ile hidrojen üretimi dünya çapında büyük potansiyele sahiptir. Ancak yüksek maliyeti nedeniyle de şuan için ticari olarak yaygınlaşması zor.

Avustralya Ulusal Üniversite ve Yeni Güney Galler Üniversitesi, düşük maliyetli bir malzeme kullanarak güneş enerjisinden yenilenebilir hidrojen üretiminde verimlilik rekoru kırdılar. Ekip güneşten hidrojen dönüşümünde %20’den daha fazla verimlilik elde etti.

Araştırmacıla, tandem güneş hücrelerini düşük maliyetli bir katalizör ile birleştirerek, elektrolizle suyu hidrojen ve oksijene ayrıştırdılar.

Araştırmanın eş yazarı Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Siva, “Ekibimizin yeni methoduyla güneş hücreleriyle hidrojen elektrolizerleri tek bir ünite olarak kullanılabilmektedir. Bu da üretim verimliliğinde ve maliyetin düşmesinde büyük rol oynamaktadır.”dedi.

Hidrojen Üretiminde Yeni Verimlilik Rekoru Kırıldı

Karuturi, “Genellikle şebeke elektriğiyle çalışan merkezi bir elektrolizörde, membran ve elektrotlar, karmaşık bir sistemle sonuçlanan istenen üretim kapasitesine ulaşmak için birden fazla sayıda monte edilir.” dedi.

Karuturi, doğrudan fotovoltaik (PV)-elektrolizde, tek bir elektrot ve membran ünitesinin doğrudan PV hücreleri ile basitleştirilmiş bir hidrojen modülüyle birleştirilebileceğini, böylece güç altyapısı ve elektrolizör ihtiyacından kurtularak daha yüksek güç dönüşümü sağlanabileceğini de sözlerine ekledi. Yani hem daha yüksek verimlilik sağlanıyor hem de maliyetler daha da düşüyor.

Araştırma ekibi, yeni tasarımlarının yenilenebilir hidrojen üretiminin maliyetini kilogram başına 2.30 dolara düşürebileceğini tahmin ediyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı tarafından belirlenen hedeflerle uyumlu olacaktır.

Tüm dünyada gerçekleşen temiz enerji geçişi çerçevesinde hidrojen oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle de yenilenebilir hidrojen üretimi de temiz enerji sistemi oluşturmak için anahtar rol oynamaktadır. Bu sebeptende yenilenebilir hidrojen üretim yöntemlerinin veriminin arttırılması ve maliyetlerinin düşmesi enerji geçişinin daha da hızlanmasına yol açacaktır.

Kaynak
Interesting Engineering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu