EnerjiHaberlerYenilenebilir Enerji

Hidrojen Üretiminde Yeni Verimlilik Rekoru Kırıldı

Bilim insanları güneşten hidrojen üretiminde %20'den fazla verimlilik elde etti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş enerjisi ile elektroliz yöntemi ile hidrojen üretimi dünya çapında büyük potansiyele sahiptir. Ancak yüksek maliyeti nedeniyle de şuan için ticari olarak yaygınlaşması zor.

Avustralya Ulusal Üniversite ve Yeni Güney Galler Üniversitesi, düşük maliyetli bir malzeme kullanarak güneş enerjisinden yenilenebilir hidrojen üretiminde verimlilik rekoru kırdılar. Ekip güneşten hidrojen dönüşümünde %20’den daha fazla verimlilik elde etti.

Araştırmacıla, tandem güneş hücrelerini düşük maliyetli bir katalizör ile birleştirerek, elektrolizle suyu hidrojen ve oksijene ayrıştırdılar.

Araştırmanın eş yazarı Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Siva, “Ekibimizin yeni methoduyla güneş hücreleriyle hidrojen elektrolizerleri tek bir ünite olarak kullanılabilmektedir. Bu da üretim verimliliğinde ve maliyetin düşmesinde büyük rol oynamaktadır.”dedi.

Hidrojen Üretiminde Yeni Verimlilik Rekoru Kırıldı

Karuturi, “Genellikle şebeke elektriğiyle çalışan merkezi bir elektrolizörde, membran ve elektrotlar, karmaşık bir sistemle sonuçlanan istenen üretim kapasitesine ulaşmak için birden fazla sayıda monte edilir.” dedi.

Karuturi, doğrudan fotovoltaik (PV)-elektrolizde, tek bir elektrot ve membran ünitesinin doğrudan PV hücreleri ile basitleştirilmiş bir hidrojen modülüyle birleştirilebileceğini, böylece güç altyapısı ve elektrolizör ihtiyacından kurtularak daha yüksek güç dönüşümü sağlanabileceğini de sözlerine ekledi. Yani hem daha yüksek verimlilik sağlanıyor hem de maliyetler daha da düşüyor.

Araştırma ekibi, yeni tasarımlarının yenilenebilir hidrojen üretiminin maliyetini kilogram başına 2.30 dolara düşürebileceğini tahmin ediyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı tarafından belirlenen hedeflerle uyumlu olacaktır.

Tüm dünyada gerçekleşen temiz enerji geçişi çerçevesinde hidrojen oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle de yenilenebilir hidrojen üretimi de temiz enerji sistemi oluşturmak için anahtar rol oynamaktadır. Bu sebeptende yenilenebilir hidrojen üretim yöntemlerinin veriminin arttırılması ve maliyetlerinin düşmesi enerji geçişinin daha da hızlanmasına yol açacaktır.

Kaynak
Interesting Engineering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu