TeknolojiHaberler

Ülkelere Göre İnternet Hızları Açıklandı

Mobil internet hızında 139 ülkenin ve sabit internet hızında 180 ülkenin değerlendirildiği liste yayınlandı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İnternet artık yaşamımızın her yerinde ve artık internetsiz bir hayatta insanlığın ne halde olacağı da büyük bir soru işareti. İnternet erişimine sahip olsak da internetin yavaş olması da çoğu işimizi aksatmaktadır. Ülkemizde de çoğu kişi internet hızının yavaşlığından şikayet etmektedir. Özellikle de diğer ülkelere baktığımız zaman Türkiye internet hızında oldukça gerilerde kalmaktadır.

Speedtest websitesi topladığı veriler çerçevesinde ülkelere göre internet hızları sıralamasını Temmuz 2021 tarihinde hem mobil hem de sabit internet için web sitesinde yayınladı.

Yayınlanan ülkelere göre internet hızları sıralamasında mobilde 139 ülke, sabit internette ise 180 ülke değerlendirildi.

Ülkelere Göre Mobil İnternet Hızları

İndirme (download) ve yükleme (upload) hızlarına göre açıklanan bu sıralamaya göre mobil internette dünyanın en hızlı internetine sahip ülkesi 190,03 Mbps ile Birleşik Arap Emirlikleri olurken en yavaş mobil internete sahip ülke de 6,71 Mbps ile Afganistan oldu.

Listede ikinci olan ülke 189,20 Mbps mobil internet hızı ile Güney Kore ve üçüncü ise 170,77 Mbps ile Katar oldu. Türkiye ise mobil internet hızında 139 ülke arasından 45,42 Mbps hızla 55. sırada yer aldı. Listenin ilk 10 sırası aşağıdaki görseldeki gibidir.

Ülkelere Göre Mobil İnternet Hızları
Ülkelere Göre Mobil İnternet Hızları

Dünya geneli indirme hızı ortalaması 55,07 Mbps, ortalama mobil yükleme hızı da 12,35 Mbps olmuştur. Ortalama gecikme değeri de 37 ms olarak kaydedilmiştir.

Ülkelere Göre Sabit İnternet Hızları

Sabit internet hız kıyaslamasında ise ilk sırayı 256,70 Mbps hız ile Monako aldı. En yavaş sabit internete sahip ülke de 4,61 Mbps hız ile Türkmenistan oldu. Listede Singapur 256,03 Mbps hız ile ikinci, 248,59 Mbps hız ile de Hong Kong üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye ise sabit internet hızında 180 ülke arasında 38,58 Mbps hızla 98. sırada yer aldı. Ülkelere göre sabit internet hızları listesinin ilk 10 sırasında aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Ülkelere Göre Sabit İnternet Hızları
Ülkelere Göre Sabit İnternet Hızları

Sabit internette Dünya geneli indirme hızı ortalaması 107,50 Mbps olurken ortalama yükleme hızı da 58,27 Mbps olmuştur. Ayrıca ortalama gecikme hızı da 20 ms olarak kaydedilmiştir.

Ayrıntılı olarak ülkelere göre internet hızları listesine Speedtest Global Index sayfasından ulaşabilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu