EnerjiElektrikHaberler

TEİAŞ, 2021 Ağustos Ayı Kurulu Güç Raporunu Yayınladı

Türkiye Ağustos Ayı sonu itibariyle toplam elektrik kurulu gücü Temmuz Ayına göre 228,5 MW artarak, 98492,7 MW seviyesine ulaştı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. TEİAŞ 2021 Ağustos Ayı Kurulu Güç Raporu’nu yayınladı. Rapora göre Türkiye Ağustos Ayı sonu itibariyle toplam elektrik kurulu gücü Temmuz Ayına göre 228,5 MW artarak, 98492,7 MW seviyesine ulaştı. Devrede olan toplam santral sayısı da bir önceki aya göre 71 adet artarak 10101’e yükseldi.

Birincil Enerji Kaynaklarına Göre 2021 Ağustos Ayı Kurulu Güç Kapasitesi ve Aktif Santral Sayısı

TEİAŞ, 2021 Ağustos Ayı Kurulu Güç Raporu’nda öne çıkan bazı bilgiler aşağıdaki gibidir.

  • Rapora göre Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü 98492,7 MW seviyesine yükselmiştir.
  • Toplam yenilenebilir enerji kurulu gücü de bir önceki aya göre 214,7 MW artarak 52353,4 MW’a yükselmiştir.
  • Yenilenebilir enerji santrallerinde bir önceki aya göre sırasıyla güneş enerji kurulu gücü 111,1 MW artarak 8064 santral adediyle 7435,2 MW, rüzgar enerjisi de 84,8 MW artarak 352 adet santralle 10014,1 MW seviyesine yükselmiştir.
  • Güneş enerji kurulu gücü toplam kurulu gücün %7,55ni ve rüzgar enerjisi de toplam kurulu gücün %10,16’sını oluşturmaktadır.
  • Fosil yakıtların devredeki kurulu gücü de bir önceki aya göre 825,1 MW artarak 46139,4 MW’a yükselmiştir.
  • Yenilenebilir enerji kurulu gücün toplam kurulu güçteki oranı da %53,03’ten %53,15′ yükselmiştir.
  • Kurulu güçte yerlilik oranı ise %64,25’e yükseldi.
Birincil Kaynaklara göre Santral Adetleri ve Kurulu Güç
Birincil Kaynaklara göre Santral Adetleri ve Kurulu Güç

Yukarıdaki tablodaki kurulu güç değerine bakıldığında ise Türkiye yenilenebilir enerji kurulu gücünde %50’yi geçse de elektrik üretim paylarına bakıldığında tükettiğimiz elektriğin sadece yaklaşık %35 civarında yenilenebilir kaynaklardan karşılamaktayız. Tabi bunun en büyük sebebi de güneş ve rüzgar gibi değişken kaynakların elektrik üretiminde baskın olmasına rağmen enerji depolama sistemlerinin eksikliği sebebiyle üretimdeki payının düşük olmasına sebep olmaktadır.

Kurum ve Kuruluşlara göre 2021 Ağustos Ayı Kurulu Güç Dağılımı

TEİAŞ, kurulu güç raporlarında ayrıca kurum ve kuruluşlara göre santrallerin dağılımları da gösterilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlar EÜAŞ, İşletme Hakkı Devredilen, Serbest Üretim Şirketi, Yap İşlet Devret ve Lisanssız Santraller olarak listelenmektedir.

Birincil Kaynaklara ve Kuruluşlara göre Kurulu Güç
Kurum ve Kuruluşlara göre 2021 Ağustos Ayı Elektrik Kurulu Güç Dağılımı
Birincil Kaynaklara ve Kuruluşlara göre Santral Adedi
Birincil Kaynaklara ve Kuruluşlara göre Santral Adedi

Kurum ve kuruluşlara göre ayrılan santral listesine baktığımız zaman lisanssız santral kurulu güç seviyesi 7286,3 MW’tır. Ağustos ayı sonu itibariyle toplam 8306 adet lisanssız santral bulunmaktadır ve lisanssız santrallerin büyük bir kısmını 8027 adet ile güneş enerjisi santralleri oluşturmaktadır. Bunun en büyük sebebi de güneş enerji sistemlerinde küçük ev sistemleri de santral olarak değerlendirildiğinden lisanssız santral sayısı yüksektir.

Kurulu güç olarak baktığımızda da serbest üretim şirketi santralleri toplam kurulu gücün 66819,7 MW’lık kısmını oluşturmaktadır. Serbest üretim şirketi santral sayısı da 1638’dir. EÜAŞ santralleri de, 62 santral adediyle 21428,6 MW kurulu güce sahiptir. İşletme hakkı devredilen santral kurulu gücü de 2831,3 MW ve 92 adettir.

Kaynak
TEİAŞ

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu