HaberlerEnerjiGüneş EnerjisiYenilenebilir Enerji

YEKA GES-5 Yarışma İlanı Yayınlandı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı güneş enerjisi alanında YEKA GES-5 yarışma ilanını yayınladı. YEKA GES yarışmaları yılda belirli aralıklarda güneş enerjisi ile lisanslı elektrik üretimi için Bakanlığın tahsis ettiği kapasite ve bölgeleri için yapılan bir tür ihaledir. Sunulan bölgeler için en düşük elektrik satış fiyat teklifini veren firmalar o bölge için ayrılan kapasiteye elektrik satma hakkına sahip olur yani lisanslı güneş enerji santrali kurma hakkı kazanır.

YEKA GES-5 Yarışmaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 30 Eylül Resmi Gazete’de yayınlanan YEKA GES-5 yarışma ilanına göre 1.500 MW’lık kapasite tahsisi için 23 şehirde toplam 76 adet yarışma düzenlenecek. Yarışma ilanında kapasite tahsisi için yapılacak yarışma bölgelerine ilanın ekinden ulaşabilirsiniz.
  • Her bir yarışma için başlangıç tavan fiyatı 40 krş/kWh olacak.
  • Projeler için sağlanacak kapasite değerleri 10, 20, ve 30 MW olarak belirlenmiştir.
  • Elektrik enerjisi alım süresi ise bağlantı kapasitesinin her 1 MW’lık değeri için GES’in ilk kabul tarihinden itibaren üretilen ilk 23 GWh elektrik enerjisinin elektrik iletim veya dağıtım sistemine verildiği süre olarak kabul edilecektir.
  • Teminat türü ve tutarına bakıldığı zaman ise her bir 10 MW kapasiteli yarışma için 5.000.000 TL, 20 MW’lık kapasite yarışması için 10.000.000 TL ve 30 MW’lık kapasite yarışması için 15.000.000 TL tutarındaki teminat mektubu idareye sunulmalıdır.
  • Yarışma için başvurular 12 Ocak 2022 tarihinde saat 09.30-13.00 saatleri arasından elden teslim olarak yapılmalıdır. Yarışma tarihi ve saati de ilerleyen zamanlarda yayınlanacaktır.

YEKA GES-5 yarışması için başvurularını hazırlayacak firmalara şimdiden başarılar dileriz.

Kaynak
Resmi Gazete

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu