Gıda MühendisliğiSağlık

Guar Gum Nedir? Hangi Gıdaların İçerisinde Bulunur?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde birçok gıda ürününün içeriğinde karşımıza çıkan “Guar Gum” hakkında çok fazla söylenti bulunmaktadır. Tüketiciler bu katkı maddesinin kullanımının ne tür etkileri olduğu konusunda bilinçlenmek istemektedirler. Bu yazımızda Guar Gum maddesini ve gıdalardaki kullanımını derledik.

Guar Gum Nedir?

Guar Gum “Guar” bitkisinin tohumlarının ekstrakte edilmesi ile elde edilen bir katkı maddesidir. Gıda,yem ve ilaç gibi birçok farklı sanayide kullanılmasına olanak sağlayan birden fazla modifiye edilmiş türleri mevcuttur.

Gıda endüstrisinde, Guar Gum kullanımı son 10 yıl içinde gittikçe artış göstermektedir. Gıdalarda stabilize edici ve lif kaynağı olarak kullanılıp, ekonomik ve doğal bir katkı maddesi olmasından dolayı hem üreticiler hem de tüketiciler için tercih edilme sebebidir.

Belirli dozlarda kullanılarak gıdaların içerdiği suyun davranışını etkiler.Bu özelliğinden dolayı birçok farklı gıdada kullanılır.

Guar Bitkisi
Guar Bitkisi

Guar Gum Hangi Gıdalarda Kullanılır?

İçecekler

Guar Gumun yapısında bulunan özellikler sayesinde içeceklerde yoğunluk ve viskosite kontrolünde kullanılırlar. Soğuk suda çözünebilir olması sayesinde içeceklerde kullanımı yaygındır ve aynı zamanda içeceklerin raf ömrünü uzatırlar.

Dondurma

Dondurulmuş gıdalarda Guar Gumun kullanımının en temel amacı, stabilizör etkisinden yararlanmaktır. Suyu bağlayıcı özelliği sayesinde Guar Gumun dondurmayı sabitleştirmesi üzerinde önemli bir rolü vardır. Yüksek sıcaklık-kısa süre proseslerinde kullanımı uygundur.

İşlenmiş Et Ürünleri

Hem soğuk hem de sıcak suda “su tutma” etkisi olmasından dolayı “GuarGum” sosislerde ve doldurulan et ürünlerinde bağlayıcı ve kayganlık sağlamak amacıyla kullanırlar. Aynı zamanda etlerin depolanması sırasında yağ göçünü engellerler.

Hamur Ürünleri

Bisküvi ve kek hamurlarına Guar Gumun eklenmesi hamurun işlenilebilirliğini kolaylaştırılır ve böylece kalıptan kolay çıkması ve dağılmalar olmadan dilimlenmesi sağlanmış olur.

Guar Gum Sağlık Üzerine Etkileri

Hayvanlar üzerinde çeşitli çalışmalar yürütülerek Guar Gumun zararlı ve faydalı etkileri üzerine testler yapılmıştır. Guar, kalın bağırsaktaki Clostiridium butyricum tarafından tamamen parçalanmaktadır.Negatif etkiler yalnızca yüksek konsantrasyonlarda alındığında gözlemlenmiştir. Yüksek konsantrasyonlarda alındığında besin emilimi ve bağırsak işleyişini etkileyerek hayvanların gelişiminde düşüşe sebep olmuştur. Bundan dolayı Guar Gumun faydalı etkileri için düşük konsantrasyonlarda kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda yüksek konsantrasyonda kullanım gıdanın besin değerlerini etkilemesinin yanında tüketiciler tarafından istenmeyen gıdada fizikokimyasal ve duyusal değişimlere sebep olur.

Guar Gumun Faydaları

Gerekli miktarda alınan Guar Gumun nişastanın bağırsakta sindirimini hızlandırdığı,jel oluşturma etkisiyle kolesterol düşürücü etkisinin olduğu, obeziteye karşı olumlu etkisi çeşitli çalışmalarda tespit edilmiştir.

Sonuç

“Guar Gum” kullanışlı olması ve kalınlaştırıcı, stabilizör etkisi sayesinde gıda,tekstil,yağ,kozmetik,kağıt ve birçok alanda kullanımı yaygın olan bir maddedir.Aynı zamanda bu kadar popüler olmasının bir diğer sebebi de düşük maliyetli olmasıdır.

Mehmet Temel

MEHMET TEMEL.1997 yılında Adana'da doğdu.Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu