HaberlerSağlıkTıp

Dış İskeletler Omurilik Yaralanması Olan Hastalarda Bağırsak Hareketlerini İyileştirebilir

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Cedars Sinai’ye göre, omurilik yaralanması, bir kişinin kalın bağırsağının alt kısmını kontrol etmeye yardımcı olan ve vücudun dışına katı atık göndermekten sorumlu kısmı olan sinirlere zarar verebilir. Bu durum, bu nedenle, bireyin “atık depolamak ve vücuttan atmak için olan normal yeteneğinin” önüne geçer. Sonuç olarak, genellikle kabızlığa ve rahatsız edici bağırsak hastalıklarına yol açar.

Medicine Net’te yayınlanan bir araştırmaya göre, omurilik yaralanması olan erkeklerin üçte birinden fazlası, bağırsak ve mesane sorunlarının yaralanmalarından sonra en belirgin sorunlarından biri olduğunu ortaya koydu.

Fakat bu konuda yapılan en son araştırmalar, fiziksel aktivite ve dik duruşun kolon fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve robotik dış iskeletlerin bunu başarmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Dış iskeletler, hastaların ayakta durmalarına ve hatta yürümelerine izin vererek hastalara yardımcı olur.

Dış iskeletlerin umut verici sonuçları, 36 seans dış iskelet destekli yürüyüşü tamamlayan 49 hastayı izleyen bir çalışmaya dayanıyordu.

New Jersey’deki Kessler Vakfı Tim ve Caroline Reynolds Spinal Stimülasyon Merkezi’nin yöneticisi olan ortak yazar Gail Forrest, Medicine Net’e verdiği demeçte, “Katılımcıların %24’ünün daha iyi bir deneyim bildirdiği bağırsak rahatsızlığı süresinde kayda değer bir azalma gördük” dedi.

Araştırmayla ilgilenen uzman doktor Gorman, “Amacımız, kronik omurilik yaralanması olanların yaşam kalitesini iyileştirmek ve bu cesaret verici sonuçlar, gelişmekte olan mobilite müdahalesi alanında gelecekteki çalışmaları bilgilendirmeye yardımcı olacak” diye ekledi.

Araştırmacılar, bağırsak hareketlerine yardımcı olanın sadece ayakta durmak olmadığını, aynı zamanda yürümenin de büyük etkisi olduğunu kaydetti. Kessler Vakfı’ndan Tim ve Caroline Reynolds web sitelerinde “robotik dış iskeletleri inceleme ve yürüme için omurganın uyarılmasıyla ayakta antrenman yapma yeteneği sayesinde uzun zamandır imkansız olarak kabul edilen omurilik yaralanmasından iyileşmenin ufukta belirdiğini” belirtiyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu