BilimHaberlerSağlık

Bir Günde İçtiğiniz Kahve Miktarı Erken Bunamanıza Neden Olabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birçoğumuz gün boyunca bir veya iki fincan kahve içiyoruz, ancak yeni bir çalışma, çok fazla kahvenin beyin hacmini küçültebileceğini ve uzun vadede bunama riskini artırabileceğini gösteriyor.

Bu araştırmanın sonuçları, İngiltere Biobank projesinden alınan, yaşları 37 ile 73 arasında değişen 17.702 katılımcıyı içeren büyük bir çalışma göz önünde bulundurarak analiz edildi. Uzun süredir devam eden proje, kahve tüketimi, beyin hacmi ve hastalık da dahil olmak üzere bir dizi farklı sağlık ve yaşam tarzı ölçütünün yanı sıra bilim adamlarının hesaba katabileceği sosyoekonomik durum gibi ek veriler hakkında bilgi topladı.

Çalışma, günde altı veya daha fazla bardak içen kişilerin, bir veya iki bardak içenlere göre yüzde 53 daha yüksek demans alma şansına sahip olduğunu buldu.

Yapılan araştırma kapsamında cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi ve uzun süredir devam eden hastalıklar gibi değişkenlere izin verdikten sonra araştırmacılar, daha fazla kahve içmek ve artan bunama riski arasında bir ilişki buldular.

Bu çalışma, beyin küçülmesinin neye yol açabileceğine bakmıyor. Hem gri madde hem de beyaz madde, motor ve duyusal işlevin kontrolüne yardımcı olurken, bu maddenin daha azına sahip olmayı davranış veya beyin aktivitesindeki belirli sonuçlarla ilişkilendirmek zordur. Beyin küçülmesi, yaşlandıkça doğal olarak olma eğiliminde olan bir şeydir ve bazı araştırmalar, hacim ve bunama arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir.

Baş araştırmacı olan Pham, “Tüm olası permütasyonları hesaba katarak, sürekli olarak yüksek kahve tüketiminin azalmış beyin hacmi ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu bulduk. Esasen, günde altı fincandan fazla kahve içmek sizi bunama ve felç gibi beyin hastalıkları riskine sokabilir” diyor.

Net olmayan şey ise bunun neden olduğu: Kafein ve kahvenin beyin hücreleriyle nasıl etkileşime girdiğine dair yapılacak çok daha fazla araştırma var. Örneğin, kafeinin beyindeki adenosin reseptörlerine bağlanma şekli, bu değişikliklerin meydana gelme yollarından biri olabilir.

Bu araştırmadan söyleyebileceğimiz şey, büyük bir örneklem grubunda çok fazla kahvenin çok daha yüksek bunama riskiyle bağlantılı olduğudur. Bu, belki de günü nasıl geçirdiğinizi yeniden gözden geçirmenize neden olabilecek kadar güçlü bir bağlantıdır.

Uzmanlara göre günde içilebilecek ideal kahve sayısı bir veya iki fincandır. Ancak, kahve tüketiminizin günde altı fincandan fazla olduğunu düşünüyorsanız, bir sonraki gün kaç fincan kahve içeceğinizi yeniden düşünmenin vakti gelmiş demektir.

Araştırma Nutritional Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu