Doğa ve Çevre

Google, Bilgisayar Çiplerini Sadece 6 Saat İçinde Tasarlamanın Yolunu Buldu!

Google, yalnızca altı saat içinde bilgisayar çipi zemin planlaması oluşturmak için derin pekiştirmeli öğrenmeyi (RL) kullanmanın bir yolunu geliştirdiğini söylüyor! Genellikle insanların bunu başarması aylar gerektirdiği için, Google gündeme bomba gibi düşmeyi başardı.

Ekip, 9 Haziran Çarşamba günü Nature dergisinde yayınlanan makalesinde, Google’ın yapay zekasının geliştirdiği çiplerin, insanların yaratabileceğinden daha eşit veya daha üstün olduğunu açıkladı.

Ticari ürünlerinden biri için bir ilk olarak, Google’ın araştırması, şirketin yapay zeka hesaplaması için optimize edilmiş bir işleme birimi olan yongaları içeriyor. Bu nedenle, Google’ın çip tasarlamaya yönelik yapay zeka yöntemi, sonunda yapay zekanın gelecekteki gelişimini iyileştirmek ve hızlandırmak için kullanılabilir.

Bu konudaki en büyük atılım, Google’ın yapay zeka yönteminin “zemin planlaması” için kullanılabilmesidir; bu, araştırmada da belirtildiği gibi fiziksel tasarım mühendislerinin aylarca üstünde çalışıp yoğun çabalar harcaması demektir. Google ekibi, ödül kazanma şansını en üst düzeye çıkarmak için bir algoritmanın belirli eylemlerini gerçekleştirmeyi öğrendiğini gören RL yöntemlerini kullanarak bu ayları yalnızca saatlere indirdi.

Ekip, yapay zeka sistemini, neyin “doğru” ve neyin “yanlış” olduğunu öğrenebilmesi için 10.000 çipli kat planı besleyerek eğitti. Sonuç olarak ekip, problemin yeni örneklerini çözmede daha iyi ve daha hızlı olmak için geçmiş deneyimleri kullanıyor ve çip tasarımının herhangi bir insan tasarımcıdan daha fazla deneyime sahip yapay ajanlar tarafından gerçekleştirilmesine izin veriyor.

Ekip, özellikle yarı iletken çipler için olumlu etkilerin yüksek olduğunu da belirtiyor.

Son zamanlarda yarı iletken cephesinde çok fazla çalışma olduğunu ise hepimiz biliyoruz. Örneğin IBM, dünyanın ilk 2 nanometre çipini yaratarak büyük bir “yarı iletken tasarım atılımı ” gerçekleştirdi. MIT, National Taiwan University ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’dan bir ekip ise, 1 nm ölçeğinin altında yarı iletken üretmenin bir yolunu bulduğundan , küçük çip tasarımlarında çığır açmayı başaranlar arasına girdi.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu