Nükleer EnerjiHaberler

300 Metrelik Nükleer Megayat Projesi Dünyayı Kurtarmayı Amaçlıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Earth 300, BBC’nin Science Focus tarafından hazırlanan raporuna göre, nükleer megayat projesi milyarder misafirler tarafından finanse edilen lüks bir araştırma projesidir. Hedefi ise, iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmayı başarmaktır.

2024’te piyasaya sürülmesi planlanan Earth 300 megayat, 22 laboratuvar içerecek ve bilim adamları, çevreciler olmak üzere toplam 450 yolcu taşıyacak.

300 metre uzunluğundaki nükleer megayat projesinin arkasındaki girişimci Aaron Olivera’nın, gemide üst düzey teknolojiyi kullanarak dünyanın en iyi bilim adamlarından bazılarının iklim değişikliği çözümleri üzerinde işbirliği yapmasını amaçladığı 13 katlı bir ‘bilim alanı’ içerecek. 

Nükleer Megayat Projesi Dünya için Bir Umut mu?

Buradaki fikir, gemideki alanı zenginlere satmak ve karın yüzde 80’ini gemide yürütülen çalışmalara katkı olması için geri vermek. Yani, mega yatta lüks daireler mevcut olacak ve bunlar satışa sunulacak. Bu da, zenginlerin bilime birden fazla şekilde katkıda bulunabileceği anlamına geliyor.

Gemideki bilim adamlarının kullanabileceği teknolojiler arasında robotik, yapay zeka yazılımı, yerleşik sensörler ve gemide toplanan büyük miktarda veriyi işlemek için dünyanın ilk ticari, denizcilik kuantum bilgisayarı olacak.

nükleer megayat projesi
Kaynak: Earth 300

Earth 300 gemisinin, henüz tam olarak geliştirilmemiş olan Bill Gates destekli TerraPower teknolojisine dayanan nükleer enerjiyle çalışan sıfır emisyonlu olması planlanıyor.

Projenin inşa edilmesinin yaklaşık 500-700 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor ve kısmen özel yatırım ve ortaklıklar tarafından finanse edilecek, ancak zengin turistlere 3 milyon dolara satılan 10 günlük VIP biletlerinden büyük miktarda fon gelmesi de bekleniyor.

Süper yat, Barselona merkezli Iddes Yachts tarafından tasarlandı. Bu nedenle, şehrin Marina Port Vell’ine giden herkes, limanın binalarından, özellikle de denize bakan yat kulübünden ve ortak çalışma alanından alınan tasarım ipuçlarını muhtemelen görecektir. Projenin kendisi, Singapur’daki Fullerton Bay Hotel’de, ülkenin Marina Körfezi’ne bakan bir restoranda düzenlenen lansman etkinliğinde duyuruldu.

nükleer megayat projesi
Kaynak: Earth 300

Etkinlikte Olivera, Earth 300 projesini yalnızca denizde son teknoloji bir bilim laboratuvarı olarak değil, aynı zamanda iklim değişikliğinin gidişatını değiştirmek için gereken çalışmalara daha fazla farkındalık getirmenin bir yolu olarak sundu. Mega yatta gerçekleştirilecek araştırma türü hakkında çok az spesifik bilgi ortaya çıkarılmıştır. Yine de Olivera, bulguları açık kaynak olacak projenin, insanlığın önümüzdeki yıllarda önemli iklim değişikliği hedeflerine ulaşmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu iddia ediyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu